| MsNike a întrebat:

As dori si eu niste sfaturi va rogbig grin. Acum trec intr-a 9-a si vreau profilul filologie. Pentru ca vreau sa devin PR, manager sau ceva in domeniu, iar in aceste meserii pe langa altele este esential un vocabular bogat, m-am gandit ca ar fi potrivit un asemenea profil. As da la real, dar urasc matematica. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| laryyssaa a răspuns:

Pai daca urasti matematica parerea mea este ca nu ai ce cauta la real...dar gandeste-te ca totusi matematica este subiect de bac si va trebuii oricum sa o inveti. insa la filologie se pune mai mult acccentul pe 'invatat' adica va trebuii sa retii multe informatii, mai ales la romana, pe cand la real nu prea se pune accentul pe asta.si nu iti trebuie neaparat filologie daca vrei sa te faci pr, pentru ca oricum imp este sa stii sa comunici, iar asta nu se invata la scoala.

2 răspunsuri:
| Merrycriss a răspuns:

Si eu urasc matemetica si din cauza asta am ales filologia si nu regret. Fac 4 ore de romana pe saptamana, 3 de engleza, 1 de latina(dar nu dai bacul la ea), 3 de istorie, 2 de geografie, 2 de franceza, una de italiana, 1 sau 2 de mate depinde, 2 de fizica, 1 de chimie, 1 de biologie, 2 de psihologie, 1 de antreprenoriala ( daca vrei sa devii manager o sa te ajute mult ora acesta) si o data la 2 saptamani fac desen si muzica. Dau teza la romana, engleza, latina si alegi intre istorie si geografie. Parerea mea este ca poti sa dai si la stiinte sociale nu e prea mare diferenta doar ca in loc de latina dai teza la psihologie si nu faci nici o ora de italiana.

| darkcte_1548 a răspuns:

Ai sa alegi acum filologie, dar cand vei merge la facultate, iti va fi foarte greu, pentru manager sau PR ai nevoie de economie.
Eu unul am fost la SS, apoi am dat la economie (specializarea: marketing) si stiu ca nu e deloc usor, dar totul depinde de tine pentru ca in 4 ani e posibil sa iti doresti altceva.
Daca dai totusi la filogie, ai putea face o facultate in comunicare si relatii publice si probabil ca mai sunt si alte variante.
Cu siguranta multi sunt de parere ca e important ca alegerea facuta sa tina cont de ceea ce iti doresti sa faci mai apoi, eu iti spun sa alegi ceea ce crezi tu ca e mai bine pentru tine, cum am mai zis, in 4 ani se pot schimba multe. Bafta!