| 23andreea a întrebat:

Buna tpu.sunt in clasa a8a si imi doresc foarte mult sa devin politista.cu notele stau foarte bine, iar cu conditia fizica la fel(am abia 1, 60... dar sunt stabila).as dori sa urmez liceul negruzzi Iasi profilul uman filologie bilingv lb engleza,imi place tare mult matematica, as urma si profilul real la mate info, insa nu stiu daca m-ar ajuta mai mult). credeti ca profilul e bun? mai departe as urma cursurile academiei de politie din bucuresti.acum nustiu...pe ce materii se bazeaza? sau mi-ati putea rocomanda un alt profil sau alt >liceu?

1 răspuns:
| Meheツ a răspuns:

Extras din Admiterea la facultatea de politie:

Art. 12 Candidaţii la Facultatea de Poliţie, specialitatea Poliţie, învăţământ cu frecvenţă, pot opta la înscriere pentru una din următoarele variante:
- DREPT;
- DREPT sau ORDINE ŞI SIGURANŢĂ PUBLICĂ;
- ORDINE ŞI SIGURANŢĂ PUBLICĂ.

Art. 47 În perioada stabilită în Anexa nr. 2 – Calendarul admiterii, se desfăşoară probele eliminatorii astfel:
a) Facultatea de Poliţie şi Facultatea de Pompieri: Contravizita medicală şi verificarea aptitudinilor fizice;
[...]
(1) Etapa I – ELIMINATORIE cuprinde:,
a) testarea psihologică (se efectuează la unităţile teritoriale);
b) examinarea medicală;
c) verificarea aptitudinilor fizice.
(2) Probele se susţin în ordinea prezentată şi fiecare dintre ele este eliminatorie.
Art. 51 (1) Etapa a II-a – SUSŢINEREA PROBELOR DE EVALUARE A CUNOŞTINŢELOR cuprinde:
a) Istorie – test grilă;
b) Limba română – test grilă;
c) Limba străină – test grilă.
(2) Probele la Istorie, Limba română şi Limba străină se susţin concomitent şi se notează separat.

este numai bun umanul intrucat umanul are istorie, chiar foarte multa, romana si limba straina din plin! si zici ca, cu sportul te descurci. Multa bafta!