| fixy a întrebat:

Buna as vrea dupa terminarea liceului sa urmez medicina.as vrea sa stiu de la cei care invata acolo sau au invatat. ce calitati trebuie sa le posed la maximi pentru a tine piet greutatilor.si la ce ar trebui sa lucrez de pe acum sunt clasa a 11 merci mult

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, eu cred ca in primul rand trebuie sa-ti placa, sa fii pasionat. Si, in al doilea rand trebuie sa fii responsabil: sa te gandesti ca randul pe care nu-l citesti acum, manevra pe care nu o mai repeti a suta oara, intrebarea la care nu cauti raspuns ar putea, intr-o zi costa viata unui om, om care este tatal cuiva, fiul cuiva, iubitul cuiva, fratele cuiva.
Daca ai aceste doua chestii, o sa reusesti sa faci medicina cu brio, fiindca vei avea o motivatie puternica.
Pentru a avea succes la admitere, invata de pe-acum materiile de admitere din manualele de scoala. Nu ti se cere nimic in plus fata de manuale, dar pe acestea trebuie sa le stii la perfectie.

| fixy explică (pentru Brigaela):

Merci.eu sunt din Rep.Moldova si nu stiu ce sa fac sami continui studiile aicea sau sa incerc in Romania?/

| Brigaela a răspuns (pentru fixy):

Nu stiu ce sa te sfatuiesc. daca poti ajunge in Romania, vino aici, cred ca conditiile de viata si studiu sunt mai bune. Dar viata e mai scumpa si nu poti lucra foarte mult ca student la medicina.

4 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Dacă vrei să ieși medic generalist trebuie doar să înveți dar dacă vrei să fi chirurg trebuie să și vrei

| cosmin333 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa te gandesti la examneul de bacalaureat. Dupa ce vei absolvi aceasta treapta trebuie sa autoevaluezi sa iti dai seama daca ai cunostintele la chimie si biologie de a trece peste examenul de admitere.Multa bafta...