| anonim_4396 a întrebat:

Aș vrea să aud mai multe păreri despre job-ul de profesor(mai exact de limba română sau de limbi străine).Mă refer la faptul că merită să ai un job ca acesta? Dacă mi-ați putea da ceva sfaturi sau link-uri pentru alte site-uri..mulțumesc mult pentru atenție!

Răspuns Câştigător
| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Meseria de profesor nu e o treaba usoara. Pe langa faptul ca trebuie sa gasesti metodele potrivite prin care sa ajuti pe toata lumea sa inteleaga materia pe care o predai, ai o responsabilitate fata de un numar relativ mare de copii/adolescenti, in acelasi timp. Trebuie sa fii o persoana rabdatoare, toleranta, dar totodata suficient de autoritara pentru a fi un bun exemplu. Trebuie sa o faci din pasiune!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă cunoști o limbă ca germana sau franceza poți face meserii mult mai bănoase decât învățământul. Îți mănânci nervii cu copiii și cu inspectoratul care în multe privințe își bate joc. Ai hârțogării grămadă de făcut, planuri de lecție de înnebunești și tot așa. Plus, cum am zis, dacă nu ești genu să te impui o să ai calvar cu copiii. Părerea mea e să intri în domeniul ăsta doar dacă ai tu mare dorință să fii profesoară, altfel nu merită. Mai bine dai lecții în particular pentru niște bani în plus.

| sierra1 a răspuns:

"merită să ai un job ca acesta?"

să ne ințelegem: ce ințelegi tu prin aceea că MERITĂ?

| Wr3nch a răspuns:

Merita daca ai vocatie si iti place sa lucrezi cu copii/adolescenti. Nu recomand daca il vrei doar pentru bani, deoarece iti trebuie multa rabdare si sistemul e departe de a fi grozav.

| Alverto a răspuns:

Da, dar uite acum profesorii de unde mai câștigă banii?