| AtIr a întrebat:

As vrea sa stiu daca pot sa devin manager de resurse umane daca termin profilul uman stiinte sociale la liceu.Ce facultate trebuie sa urmez? Si ce salariu are un manager?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Poti sa devii un specialist pe resurse umane daca faci profilul de stiinte sociale, chiar se potriveste. ai mai multe variante, poti sa faci facultatea de psihologie generala si apoi masterat pe resurse umane http://www.fpse.ro/....../index.php sau facultatea de sociologie si apoi masterat pe resurse umane http://sas.unibuc.ro/index.pl/master_resurse_umane sau ASE facultatea de management si apoi masterat pe resurse umane http://www.ase.ro/....../index.asp
ori faci orice alta facultate si apoi faci un curs de manager resurse umane. problema este ca nu te pune nimeni direct manager de resurse umane chiar daca ai studii de specialitate, manager in viata reala este un grad pe scara profesionala care se dobandeste dupa ceva ani buni de experienta in domeniu. Salariile sunt bune in domeniul reurselor umane dar difera foarte mult de la o firma la alta, fiecare ofera cat considera util. poti lucra intr-o firma oarecare in departamentul de resurse umane sau in firme de recrutare de personal si aici iar apar diferente. un proaspat absolvent care gaseste de lucru in domeniu porneste de pe la 350-400 de euro pe luna in firmele mari, serioase iar salariul creste gradat de la an la an si in functie de performante. sunt manageri cu 1000 de euro salariu pe luna dar si cu 3-4000 de euro, depinde de locul in care lucreaza, dupa cum spuneam. succes!