| anonim_4396 a întrebat:

Deci urmez la liceu profilul stiinte -sociale....si imi doresc sa fiu invatatoare.As vrea sa stiu ce facultate trebuie sa fac si cu ce se ocupa facultatea.Va multumesc

5 răspunsuri:
| Andreeagen a răspuns:

Depinde ce fel de prof vrei sa fihappy Poti sa mergi la fac de limbi straine eng-fran si ajungi prof de limbi straine de geo istorie la fac de litere si ajungi de romana de matematica-inf ajungi profa de mate sau inf chimie fizicahappy Sunt o muliime de optiunihappy U alegihappy Dar stiam k pntr prof sau ma rog inv educatori e liceu special de pedagogiehappy

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Este recomandabil sa faci facultatea de Stiinte ale Educatiei. Dupa ce iei licenta (3 ani), te poti numi profesoara invatamant primar si prescolar. Nu mai exista conceptul de educatoare si/sau invatatoare. Pe urma, faci masteratul (3 semestre), timp in care te specializezi in ceva anume. Si uite asa ai ajuns profesoara, putand sa candidezi pentru o catedra, inclusiv la invatamant liceal. E greu?

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Trebuie sa urmezi 3 ani o facultate cu specializarea Pedagogia invatamantului primar si prescolar (PIPP) - cred nu sunt chiar asa sigurahee hee

| hanry a răspuns:

Daca vrei sa te injure toti elevi nu am ceti spune

| giugiu a răspuns:

Invatator - liceul de pedagogci
Profesor - facultate