| Emiliagabriela1801 a întrebat:

As vrea un sfat. Doresc sa îmi,, cladesc" o meserie de veterinar, datorita pasiunii mele pentru animale. Îmi place biologia, sunt olimpica la matematică (nu mă laud, zic asta doar ca sa aduc un alt argument), însă îmi place la nebunie și istoria și româna. O alta problema este că eu locuiesc la Tulcea, deci nu exista facultăți aici. Ce facultate veterinara îmi recomandați? Mă gândesc ca, dacă nu fac veterinara sa merg pe ortopedie umana, poate chiar pe pediatrica. Credeți ca as putea sa fac ceva din domeniul istoriei, chiar dacă mă specializez ca veterinar?

Răspuns Câştigător
| andreea567890123 a răspuns:

Uite.Am o rudă care e la medicina veterinara, la București. Admiterea o dai din cărțile de grile pe care le lucrezi pentru a intra. Iti recomand această meserie, pentru ca e una frumoasa si mai ai si titlul de "medic ".

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare meserie dacă o practici cu pasiune, îți necesită 8 ore de muncă la serviciu ( cabinetul veterinar, în acest caz) și preocupare intelectuală în timpul liber. Așa că nu merge să faci ceva serios în una și să reușești ceva foarte serios și în alta în acelaș timp. Că alfel, le cam încurci și iese varză, qa în această întrebare pe care o pui. Dar dacă ești geniu, ceea ce se mai întâmplă, de ce nu?

| alina2k18 a răspuns:

Meseria de medic veterinar e foarte frumoasa si nu uita ca e mai grea decat umanawinking pacientii tai sunt necuvantatori, nu stii ce ii doare sad o sa ai o mare satisfactie sa ii vindeci.
Din pacate in Romania nu poti visa la salariu mare decat daca iti deschizi clinica ta, altfel... greu.
Dar daca vrei sa practici in afara si eventual te si specializezi pe chirurgie veterinara o sa ai salariu de muuuulte mii de euro/lire.
Nu uita ca e o facultate scumpa indiferent ca esti la buget.
Cu istoria si romana nu stiu ce meserie poti avea, veterinara te tine in priza tot timpul, gen nici o zi nu e la fel laughing plus ca e in continua dezvoltare.
La umana, ortopedia intra in specializarile chirurgicale, daca vrei sa ai familie la 30ani o sa fie mai greu, ortopedia presupune garzi, operatii zilnice, de asemenea si situatii triste cand amputezi picioare/maini... nu redai doar fericirea pe chipul pacientilor.

| Dana1999 a răspuns:

Nu poți sa le faci pe toate. Ortopedia și pediatria țin de medicina generală umană, nu de veterinara. Sa stii ca medicina veterinara este de viitor
Ai face o alegere buna. Sunt facultăți in marile orașe.