| Fineness a întrebat:

Care e diferenta dintre facultatea de calculatoare si cea de informatica?

Răspuns Câştigător
| xDoMo a răspuns:

Diferenta este ca la automatica-calculatoare faci multe cursuri de inginerie electrica (bazele electrotehnicii, teoria sistemelor, dispozitive electronice, electronica digitala etc.) pe langa cele strict legate de calculatoare (matematici, limbaje de programare, algoritmi, protocoale de retea, sisteme de operare, assembler, etc.) pe cand la informatica faci numai cursuri de matematica si informatica (limbaje, algoritmi, sisteme de operare etc.) fara sa inveti nimic despre structura fizica a calculatorului.
cel mai bine e sa te uiti pe planul de invatamant de la cele doua facultati sa vezi ce cursuri se fac. il gasesti ori pe siturile facultatilor, ori il ceri la secretariat.

in orice caz, cariera de succes in IT nu ti-o asigura nicio facultate (sau ti-o asigura oricare). ti-o asiguri singur daca faci ce iti place si inveti.

1 răspuns:
| Simbolist a răspuns:

Buna,stiu care e diferenta insa iti voi explica cu cvintele mele:la fac. de informatica se pune baza pe programare, programe, etc.La calculatoare se face mai mult hardware, adica partea fizica a unui calculator...nu stiu cum sa-ti explic, demontezi calculatore si din astea. Sper ca ai inteles.Numai bine