| NoName321028 a întrebat:

Salut! Care este diferența dintre software developer si software engineer? Dupa ce termini facultatea de informatică / automatica si calculatoare te poți angaja direct pe un post dintre cele 2 de mai sus? Si care este diferența dintre facultatea de automatica si calculatoare si facultatea de informatică?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diferenta nu e mare. Doar ca denumirea de inginer se da dupa ce faci o facultate din cadrul Politehnicii.

Poti sa te angajezi si inainte de facultate si dupa si in timp si fara. In domeniul asta e Important e sa stii meserie nu sa ai diplome.

Diferenta intre cele doua facultăți e ca la AC faci si cursuri de electronica, hardware samd nu strict soft.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engineer = programarea sistemelor fizice probabil, stii la ce ma refer inveti sa fii mai aproape de hardware si sa lucrezi cu electronice si nu doar calculatoare. Inveti assembly etc, ca sa poti proiecta piese si drivere pentru ele. De la poli iesi inginer oricum. La mate info este mai teoretic