| IoanaAnghel24 a întrebat:

Buna! Care sunt diferentele dintre producator de film si creator? Inca o intrebare, producatorul poate sa vina cu ideea filmului? Adica el se poate gandi la un film si sa-l puna in practica?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

De creator NU am auzit
producatorul e cel care practic creaza filmul, angajand oamenii necesari, gasind scenariu, locatii de filmare, etc.
SI el decide ce film o sa fie, de ex. au fost perioade cand era cazul de un anumit tip de film si s-au facut mai mult de unul aproape in acelasi timp, exemplul este Armageddon (1998) vs "Deep Impact"... TOT (1998) si care au fost lansate la o diferenta da o saptamana, iar daca asta nu te convinge, atunci filmele cu zombi sunt produse in DRACI big grin

1 răspuns:
| tonyc7 a răspuns:

Nu exista,, creator". Exista producator, scenarist, regizor, etc.