| Skypee a întrebat:

Buna, care sunt functiile/armele pe care le poate ocupa un ofiter din ANP(penitenciare) si la MAI la politie sunt aceleasi functii/arme?

1 răspuns:
| Colgiu_Cristi_1988 a răspuns:

In cadrul M.A.I. sunt mai multe specializari/arme: politie - I.G.P.F., jandarmi - I.G.J.R., pompieri - I.S.U., pentitenciare - A.N.P. si politia de frontiera - I.G.P.F., functiile sunt acealeasi pentru ofiteri si te poti muta de la o arma la alta doar daca studiile iti permit si cu aprobarea Inspectorilor generali ai armelor in care vrei sa faci rocada.