| Robert1701 a întrebat:

Un subofițer de poliție poate avansa ca ofițer?

2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Poate, dar sunt niste conditii. Aceste conditii se modifica pe parcursul timpului.
Trecerea de la subofiter la ofiter se face in doua moduri.
1. Prin absolvirea Academiei de politie la FF.
2. Prin absolvirea unei facultati.
Impedimente.
Ca sa faci academia de politie trebuie sa intri pe locurile rezervate. Si..., ceea ce nu s-a prea spus pe aici: sa ai aprobarea sefilor.
Cu facutate, sa ai facultate care corespunde functiei. De ex. drept, administratie etc. Si sa fie locuri pentru asa ceva.

| MValentin a răspuns:

Din ce stiu este ca da doar ca trebuie sa treaca anumite examene