| LSMM a întrebat:

Cât de important e să visezi frumos cu ochii deschişi sau să te gândeşti cu optimism la ziua în care vei deveni cineva în viaţă? Asta în condiţiile în care mai ai momente când îţi zici că vei găsi doar un post josnic, cu câteva milioane pe lună ori că vei pleca din ţară ca să găseşti un loc cât de cât bun de muncă. Dar, mai ales, cum credeţi că ar trebui un copil/adolescent să trateze această viziune pesimistă (care poate să-şi facă loc chiar şi în cele mai optimiste şi joviale suflete, la un moment dat)?
Ar trebui să se gândească constant la viitorul său (pe principiul "norocul ţi-l faci cu mâna ta") sau să lase grijile de genul acesta deoparte şi să-şi spună că va fi bine?
Având 13 ani, fac parte din această categorie a copiilor care se gândesc, zic eu, mai mult la viitor decât la prezent. Cât de bine e şi cum aţi face voi în locul meu, dat fiind faptul că e vorba despre câstigarea existenţei/carieră?

Răspuns Câştigător
| Dee_Deeyaa_1998 a răspuns:

E important sa gandesti cu optimism in orice situatie sa gasesti partea buna a fiecarui lucru.Sa stii ca si eu eram in aceeasi situatie insa mereu imi spun ca 'Va fi bine!''.E normal sa te gandesti la viitor la ce vei deveni ce vei face...Nu stii ce iti rezerva viata poti sa lucrii pe un salriu de nimic sau sa duci o viata luxoasa asta depinde si de tine.Viseaza dar cu ochii deschisi pentru. a vedea si realitatea.Acum in legatura cu prima intrebare trebuie sa tratezi problema cu calm sa nu fii agitat sau strsat din cauza asta sa te gandesti ca multe lucruri se pot schimba pana vei ajunge sa ai un loc de munca sa iti spui ca toate vor trece atata timp cat ai un loc de munca si te poti intretine pe tine e ok zic eu apoi cand iti intemeiezi o familie te va ajuta sotul sa stii ca si eu provin dintr-o familie modesta dar niciodata nu am facut foamea sau nu am dus lipsa de haine sau jucarii si tata nu lucra doar mama si nu avea un salariu mai mare de 11 mil.+alocatia noastra si eram 4 membrii dar am trecut peste tot.A doua intrebare:nu trebuie sa te gandesti chiar constant dar la un moment dat trebuie sa te intrebi ce viitor vei avea ce vei lucra e normal dar nu sa te stresezi foarte mult, poti sa mergi si pe principiul ''norocul ti-l faci cu mana ta'' dar eu nu sunt chiar asa sigura pentru. ca Dumnezeu iti da tot ce ai desi tu muncesti si iei decizi mai bine iti spui ''va fi bine''.A treia intrebare:incearca sa te gandesti si la viitor dar sa fii si foarte realist in legatura cu prezentul.Eu am doar 15 ani nu pot sa iti dau nu stiu ce sfaturi desi am doar 15 ani am trecut prin multe chiar daca nu crezi si am invatat ca trebuie sa ma ridic dupa fiecare palma de la viata, eu una ma gandesc si la viitor dar nu in fiecare zi, si imi spun ca daca nu voi reusi sa fac ce imi doresc chiar dupa mai multe incercari voi lucra cumi zici tu pe un salariu mai mic pentru. ca nu mi-ar placea sa stau acasa si sa stiu ca nu produc nimic trebuie sa ne adaptam oricarei situatii.Insa tu tine-te de scoala asta vreau sa fac si eu si pe parcurs vei vedea ce iti rezerva viata si inca un lucru la alegerea liceului si facultatii nu te lasa influentata chiar total de nimeni pentru. ca nu are rost sa te faci medic de exemplu si tu sa urasti aceasta mesrie si sa o faci doar pt.ca te-au obligat parintii insa incearca sa alegi ceva ce se cauta.Stiu ca poate nu te-am ajutat prea mult dar totul va fi bine. Stay chill! big grin

| Dee_Deeyaa_1998 a răspuns (pentru Dee_Deeyaa_1998):

Scuza-mi greselile gramaticale.

| LSMM explică (pentru Dee_Deeyaa_1998):

E adevărat ce spui. Uitându-mă la oameni care gândesc frumos şi au viziuni pertinente, nu pot să nu primesc o părticică din starea lor. Şi îţi mulţumesc pentru asta, pentru răspuns şi pentru mărimea lui. Mă simt mai bine şi mai sigură. happy

3 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Pai trebuie sa te gandesti la viitor, nu sa zici ori ca pica ori ca ploua, nu nu e accelasi lucru. Daca te trezesti la 30 de ani ca esti un coate goale, iti dai seama ce rau va fi? Mai bine muncesti 20 de ani la scoala, decat sa muncesti din greu toata viata dupa ce parintii iti mor, sau nu te mai primesc in casa ca sa-ti faci si tu o viata! Dar nici sa nu te stresezi nu-i bine... trebuie sa fi ca toti ceilalti.