| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Caut sa ma angajez intr-o firma SERIOASA din Bucuresti in domeniul Constructiilor. Am terminat in martie 2011 facultatea Constructii CIvile Industriale si Agricole, specializarea Inginerie Economica in Constructii. Am lucrat intr-o firma, prin colaborare, insa nu am prea avut contact chiar cu constructiile, fiind pe postul de Manager de Proiect. Din pacate firma este foarte mica si nu prea are lucrari, asa ca am fost nevoita sa plec de acolo. Caut sa dobandesc experienta intr-o firma, sa fie serioasa, si sa raman acolo mult timp, sa pot sa zic si eu ca am invatat in sfarsit sa lucrez in acest domeniu. Chiar imi place si chiar vreau sa fac ceea ce imi place. Daca stie cineva vreo firma serioasa care da sanse si tinerilor absolventi, va rog sa spuneti care este firma, in Bucuresti ma intereseaza. Sau m-as muta si in Brasov daca am sanse sa ma angajez.
Mersi, si va rog sa luati in serios treaba

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu credeti ca am stat degeaba de cand am terminat facultatea, insa ma enerveaza ca nu fac ce imi place si ce vreau sa fac. Prefer sa muncesc in afara Romaniei k aproape orice, dar nu in rahatul asta de tara.

| geotechnical a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosc sentimentul, dar nu avem ce sa facem, si eu am primit oferta din alta tara, dar acum stau sa imi termin cat mai am de studiat si dupa aia plec, ca in Romania nu prea am sanse sa reusesc

| Liviu_2019 a răspuns:

In ziua de azi daca nu ai experienta e greu sa gasesti un job in domeniul in care ai studiat, indiferent de facultatea sau profilul studiat. Incearca sa te angajezi intr-un alt domeniu tangential cu ce ai studiat tu. Cunosc o tipa care tot asa a facut constructii si ea e foarte buna crede-ma ca o cunosc si cu toate astea lucreaza la un Call Center.
Decei repet, angajeaza-te in alt domeniu.

Nu vreau sa te descurajez dar ceea ce a zis geotechinal e foarte adevarat. Fara PCR e greu, din pacate o simt si eu pe propria piele.
Numai bine!

| geotechnical a răspuns:

Este foarte greu mai ales acum cu angajarea in domeniul c-tiilor si eu a terminat de vreo 2 ani sectia CCIA si inca nu mi-am gasit asa de lucru, adevarul este ca nici nu m-am prea straduit, ca am inceput un masterat si m-am inscris si la CFDP, am observat ca la CFDP chiar se cauta si pe timpul acesta, dar in civile mai greu, la toti le trebuie experienta dar nu iti dau sansa sa o dobandesti, iar daca nu ai PCR ( pile cunostinte si relatii) nu prea ai sanse sa te angajezi.
Incearca sa cauti ceva in ofertare ca precis te descurci mai bine, mai ales daca ai terminat ing. economica in c-tii.
Faza este ca cu diploma nu prea poti sa faci mare lucru, nici cei de la CCIA nu au voie sa proiecteze decat pana la un regim de P+4E