| AlexandraN21 a întrebat:

Bună! Caut un job de mult timp. Aplic la tot feluri de joburi, entry level și nimic. Am terminat Managementul la ASE și vreau să îmi încep activitatea în câmpul muncii. Pe ce alte platforme pot aplica la joburi și chiar să mă sune cineva (am aplicat pe Linkedl, Hipo, Bestjobs) si nu mă suna angajatorii, și chiar dacă mă sună nu îmi fac nici o ofertă.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut peste 200 de aplicatii?
Fiindca peste 200 se considera ca sunt multe si ar trebui sa te ingrijorezi.

| AlexandraN21 explică (pentru Violleta2022):

Și dacă nu aplic cum să mă sune firmele?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraN21):

Tu nu ai inteles ce te-am intrebat!

Cate aplicatii ai facut pana acum?
Sunt 2, 3 sau sute de aplicatii?
fiindca potis pune "multe" aplicatii cand ai facut deja PESTE 200... deci, tu cate aplicatii ai facut?

| siriusblack98 a răspuns:

Eu toate joburile pe care le am avut până acum (și nu au fost deloc puține în ultimii 7-8 ani) le am găsit prin eJobs. Totuși, in momentul in care ai o facultate terminată și ZERO experiență, e ca și cum nu ai avea nici două clase terminate în ochii angajatorilor (iar apoi tot ei se plâng ca nu au angajați iar tinerii pleacă în străinătate). Din păcate așa funcționează piata locurilor de munca. Angajatorii vor oameni cu studii superioare+minim 3 ani experiență în fiecare domeniu pentru care aplici și dacă se poate sa nu îți dea mai mult de 3000 de lei net. Sa nu mai zic ca și după ce îndeplinești condițiile de studii+experiență îți vin cu alte chichițe "păi de ce in cv ai pauza asta de câteva luni/1 an între joburi? Păi de ce ai stat doar 6 luni/1 an la jobul x? Înseamnă ca ești neserios. Păi de ce nu vrei sa faci și activități care nu țin de postul tau? Păi de ce nu accepți un salariu mic și să îți dai viața pentru companie? ". Astea sunt joburile in Romania. Eu am 26 de ani, am lucrat câțiva ani ca și coordonator de transport, apoi contabil și ulterior analist financiar+ am avut și propriile afaceri. M am lovit de toate rahaturile corporatiste de genul și tot ce pot spune este ca angajatorii in proporție de 90% fac tot posibilul sa nu angajeze români ori dacă ești angajat își bat joc de tine ca să aibă de ce sa se plângă în fața publicului (tineretul nu vrea sa muncească) dar nu menționează și cealaltă față a monedei.

| LaviniuA a răspuns:

De ce te suna daca nu te cheama la interviu?
Baga o poza mai profi pe cv sa zica aia ca esti bomba laughing serios (poti sa o editezi intr-un soft, pui lentile, buze, coafura, etc).

Unii angajeaza bunaciuni ca sa isi motiveze masculii din firma sa lucreze. Altfel se plictisesc si se deprima ca-s nasoi si nu ii baga fetele in seama, se indoapa, se ingrasa, se lenevesc, etc. Apare atmosfera aia de santier / autogara / birt pe prelungirea Colentina. Ajung aia sa zica. pentru ce sa muncesc ca oricum nu ma vrea fetele ca n-am bani si incepe sa rame ca porcu. Crede-ma niciun angajator nu vrea asa ceva in firma lui.
Si atunci e ca si cum ii arata. ete ba boule pentru ce sa muncesti.

Succes.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Da, este o perioada extrem de dificila. Sa nu uitam ca este un an electoral. 4 randuri de alegeri, schimbari bugetare, firme care se inchid si tot atatea apar, dar nu au putere sa continue.
Chiriile prin marile orase cresc si spatiile sunt din ce in ce mai greu de achitat.
Cum vreti sa angajeze cineva? Situatia nu e in favoarea celor ce nu au sursa de venit.
Rabdare multa, mergeti la interviuri, poate chiar mai renuntati la niste bani pe care, in mod normal i-ati cere si ruga fierbinte catre Dumnezeu. Imi pare rau ca nu aveti un loc de munca.