| AlexandraN21 a întrebat:

Bună! Sunt în căutarea unui loc de muncă. Am terminat facultatea și sunt la master. Nu înțeleg de ce pentru posturile entry level sau începători, fără experiență se cere totuși experiență? Adică dacă tu ca și companie nu mă angajezi de unde să am experiență?

26 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

E un cerc vicios stupid, insa nu ai ce face.La momentul actual voluntariatul se poate considera vechime, deci mult succes.

| Catrice a răspuns:

Din timpul facultății logic

| AlexandraN21 explică (pentru Catrice):

Logic ar fi dacă aș fi avut un program care să permită acest lucru!

| Catrice a răspuns (pentru AlexandraN21):

Când va aud pe unii cu motivul asta...generație de leneși ce sa mai

| AlexandraN21 explică (pentru Catrice):

Frustrat/ă dintr-un motiv anume?hee hee))

| Catrice a răspuns (pentru AlexandraN21):

Da ca voi ăștia de v-ati plimbat la terase în timpul facultății când va întreb la interviu de experienta îmi săriți în cap ca voi abia ați terminat si nu aveți nici o zi laughing

| AlexandraN21 explică (pentru Catrice):

Cine a zis ca n-am nici o zi de munca sau ca am umblat pe la terase toata facultatea? Daca esti recrutor sa-i pupi mainile celui care te-a angajat ca esti de toata jenahee hee)

| Catrice a răspuns (pentru AlexandraN21):

Din moment ce zici ca n-ai experienta și abia ai terminat e clar.
Si am afacerea mea, m-as pupa pe mine dar nu sunt narcisista laughing

| AlexandraN21 explică (pentru Catrice):

Sigur, de asta stai si tot imi comentezi ca ai afacerea tahee hee)
Imi place cum visezihee hee))

| Catrice a răspuns (pentru AlexandraN21):

Îmi place ca te crezi importanta de aia. Asa e viata de patron, tu stai și prostii muncesc pentru tinehee hee

| AlexandraN21 explică (pentru Catrice):

Da, dar fara „prostii„ aia de care zici esti ZERO!

| Catrice a răspuns (pentru AlexandraN21):

Da,cu zero adică vreo 40hee hee

| StoicAnalysis a răspuns:

Mai cauta job-uri in continuare, dar care sa aiba de a face cu facultatea pe care ai terminato. Daca ipotetic vorbind, ai terminat facultatea de management, nu o sa te poti angaja din prima ca manager, pentru ca iti trebuie experienta de lucru. Asa ca trebuie sa te angajezi cu o treapta mai jos, unde te angajeaza, si nu vor fi nevoiti sa te invete totul de la 0. Prima data intr-o firma, pe posturile de conducere sau cele mai inalte, sunt cei care au ceva timp in firma si au fost promovati acolo. Sau daca face firma un transfer de personal din alt departament. Niciodata nu o sa angajeze pe posturile alea pe cineva care habar nu are ce se intampla in firma aia. Pentru ca nimeni nu sta sa te invete de la 0. Asta nu inteleg multi care termina facultatea. Ei cred ca daca faci 12 ani de scoala si 4 de facultate, automat esti patron, manager, contabil sef, etc. Nu functioneaza asa in Romania. Iti trebuie ceva experienta in spate.
Acolo in anunturi au pus ei si la entry level, dar doar ca sa isi extinda firma respectiva, anuntul peste tot site-ul.

| AlexandraN21 explică (pentru StoicAnalysis):

Evident ca nu vreau sa fiu manager sau sef nestiind mare lucruhee hee)
Dar vreau un job la care sa invat sa fac lucrurile si sper sa gasesc o firma care sa ma angajeze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa iti iei un job de pe olx. Acolo sunt mai intelegatori.

| Parakeets a răspuns:

Bun venit în aceeași lume. happy
De ani de zile mă lovesc de aceeași problemă deși nu am cum efectiv să-mi iau experiența dacă nu lucru și nimeni nu mă primește.
Mai nou știi că e și legea ca să nu se mai poată lucra la negru, doar cu contract. Deci nici nu prea poți ruga pe cineva, să te primească să zicem în firma lui doar ca ucenic, fără să-ți facă contract și fără salariu o perioadă. Doar ca să înveți. Acum din ce am mai auzit, nu există nici muncă de probă sau și chiar dacă există se face tot așa contract.

Chipurile existau sau ar trebui să existe joburi cu internship, dar sincer eu am căutat și eu și nu am prea văzut mari joburi cu această alegere. Iar așa cum spui tu, și eu am văzut multe joburi în care se prezentau la "fără experință" dar după cereau sau spuneau că "experiența reprezintă un avantaj" și evident că dacă balta era full de aplicanți, știm toți pe cine alegea din start. happy

Poate doar un voluntariat te-ar ajuta, dar sincer, eu una după tot ce am văzut și experimentat, nu prea mai mă dă pe spate nici asta. Și depinde și de domeniu. Că acum poți face tu un voluntariat la un adăpost pentru câini, dar dacă cariera ta e de jurnalist sau chimist, nu are nicio legătura cu iubirea oferită câteva luni unor câini vagabonzi. Iar în unele domenii, nici cu rugi nu găsești să faci voluntariat. Unii nu au deschidere către a primi un oarecare să-și bage nasul în treburile lor și să se plimbe printre ai lor.
Așa că, da, deja treaba asta a devenit extrem de grea, cu a ți găsi un job în secolul 21.

Dar te sfătuiesc doar să nu renunți și să te înarmezi cu răbdare și muuulte, muuulte căutări.
Ca și un alt sfat din proprie experiență, a mea, rea fiind, îți dau doar acest sfat, tu primește-l cum vrei. Dar eu deja comițând asta, îmi asum și o să ți spun, poate măcar tu nu vei comite greșeli ca ale mele. happy

Sfatul meu e să nu te lași, orice ar fi, și orice ai găsi, chiar și ceva ce nu e strict pe domeniul tău să cauți și să prinzi un job de acum, imediat după studii, pentru că după dacă mai trec anii și vezi că stai așa pe tușă și că mai și îmbătrânești și nici atunci nu o să ai experiență, oricàt de puternică ai fi psihic, o să vezi că încet, încet o să cazi pe o pantă de deznădejde și de negură și o să te rătăcești, deprimi sau de ce nu chiar înverșunezi și psihologic o să-ți fie mult mai greu.
Nu te nici suprasolicita, nici enerva acum, dar nici lăsa. Orice o fi, începe de jos, dar alege orice și apoi dacă nu ți place, mai cauți și alegi între timp altceva pe placul tău. Dar în primă fază, ideea e să simți că ai prins ceva și chiar că ai prins ceva experiență, în orice domeniu o fi dau orice fel de job decent o fi.
Succes!

| AlexandraN21 explică (pentru Parakeets):

Eu aplic la orice job mi se pare ca se potriveste si sper sa ma angajeze cineva pana la urmahee hee

| Parakeets a răspuns:

Și încă un sfat happy

Pentru voluntariat, ți-aș recomanda zona rurală sau provincia pe un post sau pe dimeniul tău. Deoarece, cei din firmele mari, au fiecare departamentul lui, fiecare structurat foarte bine și cu specializarea lui, încât chiar nu se mai complică cu un voluntariat. Ei deja oricum vor oameni bazați și mari.
Iar la negru nici nu se complică să te bage. Chiar acum recent am aflat și eu de la mama, care e contabilă și mi-a zis că legea acum e ca angajatorul să dea amendă de un miliard pentru un cap la negru. Adică pentru un singur angajat fără contract ce apare în acea firmă. happy Așa că, îți dai seama că cei mari nu se mai complică. happy

Dar mă gândesc că prin provincie sau prin zone mai limitrofe ori izolate, dar undeva unde să fie o firmă cu fix activitatea pe care o cauți tu, sau vrei să acumulezi experiență și îi rogi pe acolo să te primească câteva luni bune până înveți, eu cred că aceia vor fi mai deschiși la idee și chiar nici nu vor fi așa de în vizor ca cei din firmele mai mari. happy
Doar că dacă faci asta doar ca pe un simplu voluntariat sau stagiu neplătit, vei avea nevoie de cineva care să te ajute financiar o perioadă plus chiar o chirie de va fi în cu totul altă localitate firma respectivă.

| ClaRa91 a răspuns:

Eheeee! Intrebari existentiale.

| painecuzahar a răspuns:

Nu conteaza ce iti cer, tu aplica. Multi nu tin cont de ce au scris acolo. Si pe postul meu imi cereau 100 chestii, dar nu mi-au cerut nimic la angajare.

| BiblioCat a răspuns:

Încearcă să găsești ceva poziții de voluntariat, așa obții măcar câteva luni de experiență. În funcție de domeniul tău, dacă dai dovadă de profesionalism în timpul voluntariatului, compania respectivă îți poate oferi un loc de muncă după aceea.

| AlexandraN21 explică (pentru BiblioCat):

După 3 ani de facultate și în continuare la master as prefera un job unde să mă dezvolt.

| BiblioCat a răspuns (pentru AlexandraN21):

Așa, și ți se pare că nu te dezvolți într-o poziție de voluntariat din domeniul tău, când ăsta-i e scopul, sau ce?

| AlexandraN21 explică (pentru BiblioCat):

Având în vedere ca am terminat facultatea nu mi se pare ca are rost voluntariatul. Dacă voiam să fac așa ceva mă implicam din facultate.

| BiblioCat a răspuns (pentru AlexandraN21):

În cazul ăsta, poate atitudinea e o parte din problema ta. Facultatea îți oferă cunoștințele, deci partea teoretică, iar munca în domeniu, chiar și voluntariat, îți oferă experiența, deci partea practică. E normal ca un angajator să vrea un angajat care le bifează pe ambele. Cum am mai zis, multe companii oferă contracte de muncă voluntarilor după ce și-au încheiat perioada de voluntariat.

| AlexandraN21 explică (pentru BiblioCat):

Eu n-am gasit firme care ofera voluntariate. Bravo tie daca ai gasit!