| Deea4Deeutza a întrebat:

Ce avantaje ai daca mergi la un liceu cu profil Filologie/Bilingv limba franceza?

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Inveti mai mult la limbi straine si-ti faci cultura generala-inveti istorie, geografie si scapi de materii precum Fizica, Chimia incepand din clasa a XI-a.

| GoldandSilver a răspuns:

Ai avantajul de a invata limba franceza foarte bine(5 ore/sapt).In plus inveti geografia si istoria Frantei(asta daca vrei sa te duci la facultatea de geografie sau istorie, mai ales cea din strainatate).Eu am intrat la bilingv engleza(trec in clasa a9-a)si sper sa nu regret alegerea facuta. Bafta! Funda?

| EşanuPaulaAndreea a răspuns:

Cam niciunul.
În general nu prea ai ce să faci din filologie, vară-mea a terminat anul ăsta liceul şi regretă mult că nu a ales alt profil.
În general, dacă vrei să ajungi traducător sau, eu ştiu, ceva legat de limbi străine, n-ai nicio şansă să devii cineva.