| Razvan223 a întrebat:

Salut.
Sunt in clasa a 9-a si am intrat pe un profil de filologie pe intensiv franceza si intentionez sa ma transfer din toamna la alt liceu tot pe filologie.
Daca am fost pe Intensiv franceza ma pot transfera pe Bilingv franceza? Cum trebuie sa procedez?

Răspuns Câştigător
| LaraClarice a răspuns:

Din cate stiu eu, te poti transfera in limita locurilor disponibile, a mediei si a unor teste de compensare care se numesc diferente. Daca tu ai facut sa zicem 4 ore de franceza pe saptamana, cei de la bilingv poate au facut 6 ore si asta presupune ca la ei s-a predat mai multa materie, deci sunt mai avansati. Tu va trebui sa dai acele diferente pentru a demonstra ca esti la nivelul lor.
La fel se intamla si cu materiile pe care nu le-ai facut sau ai avut mai putine ore in comparatie cu profilul la care vrei sa te transferi.
Mult succes!

| Razvan223 explică (pentru LaraClarice):

Am inteles.
Multumesc pentru informare!

2 răspunsuri:
| xtjgfk a răspuns:

Nu ar trebui sa ai dreptul acesta. Cei care au intrat au dat un examen de bilingv pentru limba respectiva. Cel mai probabil o sa poti sa te muti daca ai media corespunzatoare si mai sunt locuri disponibile in clasa respectiva. Eventual si o spaguta la director de la mamica si taticu si te-ai rezolvat 100%.