| LoryM22 a întrebat:

Ce parere aveti despre Universitatea Titu Maiorescu - Medicina? Este cineva acolo? Am auzit ca sunt mai seriosi decat la C. Davila?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa profesezi medicina dentara trebuie sa iei licenta si sa-ti gasesti cabinet ( in general orasele mari sunt cam inchise, adica chiar daca ai bani nu-ti poti deschide cabinet!). La patron o sa iei cam 30% din incasari... iar daca faci la particular cam greu o sa te angajeze cineva!
U.M.F.Carol Davilla - Universitatea de Medicina si Farmacie - e de stat, de la Bucuresti, cea mai veche facultate de medicina din tara si nu e pentru oricine!

25 răspunsuri:
| LoryM22 explică:

Vreau medicina dentara e de 6 ani apoi poti profesa.

| Akuryo a răspuns:

Cea mai veche facultate de medicina din tara e la Iasi rolling on the floor geniule...si la titu e si bine si rau...si eu vreau sa ma inscriu anul asta acolo

| mioara a răspuns:

DA ESTE BUNA EU AM BAIATUL ACOLO DAR LA STINTE ECONOMIC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa te interesezi un pic in ceea ce priveste taxele. La stat va fi in jur de 80 de milioane pe an. Mai pune carti de cateva zeci pe an, cursuri ( si alea costa ), masa, cazare, halate, frecventa e frecventa ( adica trebuie sa mergi la scoala in fiecare zi ), restantele se platesc cu bani grei, dureaza 6 ani numa facultatea, apoi inca pe atat... Faci garzi, adica lipsesti noaptea de acasa ...Medicina e foarte scumpa, nu e de joaca.Incepi sa castigi bani, intr-adevar bani, pe la 40 de ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune mana si invata si intra la fara taxa la Davilla. Titu Maiorescu fiind facultate particulara nu-ti ofera posibilitatea sa faci stagiile in niste spitale bune (Fundeni, SUUB, Bagdasar)...practic o sa inveti la alea care raman dupa ce toate alea bune s-au cam dat. O sa tot auzi chetii de genul ca la Titu sunt mai putini studenti si ca asa asistentii o sa se ocupe mai bine de voi...nu-i adevarat... daca asistentul este interesat sa se ocupe de voi se va ocupa indiferent de cati sunteti. Plus ca eu nici de-a dracu n-as plati o taxa pentru ceva ce pot face pe gratis (a se vedea locurile la buget).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea lorely nimic nu se compara cu C davilla! Daca vrei cu adevarat medicina invata invata invata si intra la stat pentru ca este singura din tara acreditata international! NU te mai lua dupa toti care iti spun sa te duci la sibiu arad..nu! Daca vrei sa faci carte atunci intra la Carol Davila! (iti spune o studenta de la C Davila)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti zic. dar dupa cate am auzit e buna facultatea daca tu ai decis sa mergi aici du-te. ati urez succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignoranta ta nu poate avea scuze. Nu compara basina aia de facultate de la Titu Maiorescu cu C Davilla. E altceva. O diferenta de calitate, atat la cursuri, cat si la profesori si in special studenti.
Scoala de calitate e grea. Nu du in derizoriu cu astfel de comparatii si afirmatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignoranta ta nu poate avea scuze. Nu compara basina aia de facultate de la Titu Maiorescu cu C Davilla. E altceva. O diferenta de calitate, atat la cursuri, cat si la profesori si in special studenti.

de ce e o diferenta de calitate? mai ales la studenti? ai vazut vreodata vreun amarat de student la medicina, sa plateasca 63 de milioane pe an? din contra la carol davila la stat poate sa existe difwerenta aia...cred ca daca vrei sa faci o facultate o faci oriunde si la medicina daca nu iti placce nu ai km sa te bagi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da stie cineva cat dureaza facultatea de medicina simpla? Daca dupa 5 ani nu mai faci specializare ce ies?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. ma numesc Liviu Patrascu am terminat facultatea de medicina Titu Maiorescu acum 6 ani, acum profesez in Franta ca medic neurolog. Observ ca fiecare dintre voi are argumente pro si contra pentru aceasta facultatea. eu va dau un sfat prietenesc... oriunde faceti. invatati! si sa stiti ca faptul ca este particulara nu inseamna ca este mai slaba... cat despre acreditarea internationala va spun eu sigur ca Titu Maiorescu este recunoscuta international si in relatii cu mai multe spitale ale unor tari din Europa. Pentru unii poate este frustrant ca cineva care nu invata pentru admitere(lucru rau) poate sa invete medicina pe care o invata si el, dar pana la urma tot colegi o sa fiti si asa ca mai bine lasa-ti orgoliile, UMF sau UTM tot medicina -medicina este 90% studiu individual

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Lorely,
sunt student la UTM si pot spune ca daca vrei cu adevarat sa faci facultatea aceasta se merita datorita cadrelor exceptionale (in special la anatomie). Ai sa vezi foarte multe persoane ce sunt contra facultatii dar sincer sunt niste idioti. Multi se cred destepti care sunt la Carol si la UTM. Avem profesori de exceptie la anatomie si fioziologie nu cum se spune pe mai multe bloguri. Acelea fiind mesaje scrise de studenti care nu au nici o legatura cu aceasta ramura a stiintei. Daca vrei sa faci medicina cu adevarat si iti place, tot ce conteaza este sa inveti, si asta o poti face oriunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt studenta la UTM, la stiinte economice. dar am invatat acest an in facultatea de medicina utm. Si sunt foarte seriosi si stricti... cu invatatura si notele e mai rau ca la stat.si prezentele obligatorii, nu ca la alte facultati. Daca vreti sa dai la medicina da unde simti tu ca e mai bine, nu e bine sa te iei dupa altii happy Si succes la invatat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei am observat ca toti spuneti ca este mai ieftin la Titu decat la Carol...imi puteti spune si mie cam cat este taxa la medicina la Titu? sau la tehnica dentara? va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taxa la UTM la Medicina generala este in jur 880 de euro/an(din cate m-am interesat si eu) la Carol Davila 60 de milioane.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taxa este 2100 euro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am terminat medicina generala la Titu Maiorescu si sunt medic in Bucuresti. Am fost a doua promotie cand toate examenele de acreditare se dadeau la Davilla. Licenta am dat-o deci la Davilla intr-un grup separat fata de cei de la stat. In prima zi a examenului de licenta sala era plina si fiecare banca ocupata. A doua zi, dupa ce am predat lucrarea plimbandu-ma prin sala de clasa in asteptarea rezultatului am observat ca trei banci din fundul clasei, una langa alta, erau goale. Nu am luat in seama si m-am gandit ca "saracii" au renuntat. A treia zi, tot dupa ce am predat lucrarea m-am gandit ca daca tot nu am ce face pana imi dau rezultatul m-am dus din curiozitate sa vad cine sunt cei care lipseau ( pe banci erau lipite un fel de legitimatii cu numele, facultatea de provenienta si fotografii). Nu mica mi-a fost mirarea sa citesc numele a trei absolventi de la DAVILLA, baieti, numele lor incepand cu litera"C". Dupa vreo 10 zile s-au afisat si rezultatele si din curiozitate m-am uitat pe lista de picati. Nu erau baietii acolo! In schimb erau PRIMII pe lista cu admisi si SINGURII cu 10! Noi ceilalti care desi ne prezentaseram la TOATE EXAMENELE nu aveam niciunul10! Voi va dati seama ca acum cei trei crai de la rasarit profeseaza pe undeva si sunt mari doctori si oamenii isi pun cu incredere viata in mainile lor?
Nu facultatea e problema ci invatatul si dorinta de a "fura" meserie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt studenta la UTM Medicina. Trec acum in anul II. Din fericire am constatat ca atunci cand am facut alegerea intre Titu si Carol, am ales cum nu se putea mai bine.
Pe parcursul unui an am realizat ce inseamna o facultate serioasa. De stat, nu inseamna mai buna. Din contra. Am auzit ca la Carol studentii au numai 10, sa-mi zica mie cineva pe lumea asta cum Dumnezeule, un student poate avea NUMAI 10? Mi se apare exclus. Avand in vedere ca eu am colegi care au terminat facultati de kineto sau asistente si stiu materia foarte bine si nu au luat niciodata 10.
Admiterea nu e deloc relevanta, avand in vedere ca in cazul in care n-ai luat, contra unei sume de bani poti deveni student la Carol foarte usor. Stiu un caz concret. 28 de puncte e noul 85 de puncte.
Diferenta de calitate exista, doar ca Titu este mai buna.
Cu catedre exceptionale. Si asistentii sunt sigura ca se ocupa mai bine de noi, pentru simplul fapt ca daca eu merg seara la 6 si le zic "vreau sa imi repet acum" chit ca nu e lp-ul meu sau nu sunt deloc lp-uri, mi se pun la dispozitie. Si la un laborator in jurul unui cadavru nu suntem 50 de insi, ci 5. Cred ca e diferenta.
Sunt profesori care au renuntat la Carol pentru Titu, cum ar fi marele profesor d-ul Isvoranu.
Eu una, personal, nu as vrea sa il am pe Ciomu ca profesor de anatomie. Ce ar putea sa ma invete un om care nu face diferenta intre un testicul pe care trebuie sa il extirpe si un penis?
Pana una alta cred ca ignorata provine de la studentii de la Carol care nu au invatat nici pana acum ca in loc de "du" e "duce". Adica limba romana.

O zi buna iti doresc si sper sa faci cea mai buna alegere.

| Florennce a răspuns:

Există locuri pe buget la UTM - Medicină?

| ▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █ a răspuns:

Nu stiu care sunt mai seriosi... dar eu am auzit ca, C. DAVILA. nu este acreditata...depinde ce profil cautzi si u. daca vrei pentru medic. mai este o fac in arad... care este ff buna. si din toamna mai este inca una in sibiu. acum depinde ce profil vrei. poate vrei pentru asistent farmacit. asistent medical generalist. paramedic. medic.

| VioreL_8246 a răspuns:

Sda

| imso90s a răspuns:

Stie cineva daca te poti transfera de la tm la carol davila?

| gemma a răspuns:

Si eu as da la Titu, in cadrul asistentelor medicale, dar aceeasi problema o am si eu... ori Carol, ori Titu...
In principiu merg pe varianta, incerc la Carol, la buget, deoarece taxa anuala mi-i se parte nejustificat de mare, iar daca nu intru pe unul din acele locuri ma duc la Titu... cel putin este mult mai ieftina...(este singurul lucru care ma motiveaza sa nu merg la Carol)...

| marlen2576 a răspuns:

Din pacate nu prea buna. Profesori care nu vin la ore dar cer sa fi la curent cu ce nu au predat. Inveti pe rupte si nu treci ca sa ma vi si in toamna. Este generalizata. anul acesta au ramas 97% din elevi nu ca nu au invatat. A devenit o obisnuinta. Profesori care jignesc elevii. Platesti ca sa te invete nu sa te trateze ca pe un nimic. Situatia e impartita pe fata in elevi care eu parinti care sunt la medicina si care au puteri financiare si trec si cei care invata ca disperatii si nu trec. La examene tragi un bilet, te pregatesti si cind ajungi in fata nu numai ca te intreaba altceva decit scrie pe bilet dar si altceva care nu scrie in programa. Asa ca daca vrei sa dai banii (si nu putini ) si sa nu ai spate. Mai bine lasa. Acum la sfirsit de an am fost de fata si din cei de la anul 1 s-au retras din cauza conditiilor de tratament neuman cel putin 30%. E adevarat ca peste tot sunt probleme. Dar ca sa dai bani si in loc sa fi invatat sa fi haituit. Nu stiu daca e o solutie. Precizez ca nu toti profesorii sunt la fel. Mult succes

| Kovacs_Geanina_1974 a răspuns (pentru marlen2576):

Daca acceptăm sa fim jigniti pe banii nostrii....nu ne mai numim oameni!