| madbee a întrebat:

Ce sfaturi mi-ati putea da pentru specializarea B la facultatea de Litere (Bucuresti)?
Specializarea A - romana
Specializarea B - engleza/germana/rusa
(mentionez ca germana nu stiu si nu cred ca te ia nimeni de la zero )
As vrea sa stiu si niste posibilitati de cariera realiste. Oscilez intre engleza si rusa, dar sunt deschisa si spre germana.

1 răspuns:
| Sissy24032 a răspuns:

Stiu ca e cam tarziu, dar mna. Deci, iti voi prezenta avantajele fiecarei limbi(chiar daca probabil esti deja la facultate, dar mna)
Engleza- este oarecum o limba universala, deoarece se preda atat in America, cat si in Uniunea Europeana.
Germana/rusa- ambele sunt limbi usor de invatat(in sensul ca nu e imposibil de greu), insa sa stii ca la rusa este greu pana te obisnuiesti cu alfabetul lor chirilic, atat de mana, cat si de tipar. Multe cuvinte din rusa seamana cu cele din engleza si romana si este usor de facut asocieri. Germana e preferata mea, nu stiu de ce, dar este.
(fac engleza si germana la liceu, iar pentru rusa fac un fel de optionale la biblioteca),
Posibilitati de cariera: Translator(aici cunoasterea unei limbe rare *adica nu engleza* constituie un avantaj)/Profesor: aici cred ca cele mai mari sanse le ai cu engleza, cu toate ca pe la licee a inceput sa se predea si alta limba(spaniola/germana)