| Alesia1234 a întrebat:

Buna! Cu ce se ocupa un anchetator penal? Ce studii trebuie sa urmezi pentru a practica aceasta meserie si care e salariul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce intelgi prin anchetator penal. De fapt, e cam inexacta exprimarea. Deci, sa fac ceva clarificari. Avem organe de urmarire penala care sunt formate din procurori si organele de cercetare penala. Procurorii sunt magistrati si coordoneaza si supravegheaza intreaga urmarire penala pentru a strange probe necesare dovedirii existentei sau inexistentei unei infractiuni, iar, daca exista, sa trimita in judecata persoana in jurul careia plangeaza convingerea ca a savarsit-o.
Organul de cercetare penala poate fi politia judociara sau organele de cercetare penala speciale. Pentru a fi din politia judiciara trebuie sa ai avizul conform al procurorului general al Romaniei. Practic faci actele pe care ti le atribuie procurorul in cursul urmaririi penale. Urmarirea penala se incheie in momentul sesizarii instantei cu rechizitoriul sau cu acordul de recunoastere al vinovatiei.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se ocupa cu urmarirea penala a persoanelor care sunt invinuite de comiterea unor infractiuni.
Un anchetator penal poate fi politist, asa ca trebuie sa termine Facultatea de politie sau poate fi procuror, asa ca trebuie sa termine o facultate de drept si Institutul National al Magistraturii, sectia pentru procurori.

| Alverto a răspuns:

Https://www.google.ro/? hl=ro
Atât de simplu

| Alesia1234 explică (pentru Alverto):

Am cautat, dar de salariu nu am gasit nimic happy

| Alverto a răspuns (pentru Alesia1234):

Https://lege5.ro/......ratoarelor

Vezi in articolul asta. Depinde de vechime