| Bianca_Maria_1996_rm5Y a întrebat:

Cu diplomele din Germania pot pleca in alta tara europeana? Imi sunt recunoscute diplomele la fel de bine?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Legile din fiecare tara sunt specifice respectivei tari, si pot sa nu aiba nici o legatura una cu alta, de exemplu in rrrrrominica SUNT CELE MAI IMBECILE, avem cel mai puternic laser din lume, si au venit savanti din tari mari si tari (cum ar fi state) care sa lucreze cu laserul ala, iar cand au dat peste birocratie si legi TAMPITE, au lasat-o balta (savant de renume mondial, sa dea examene de echivalenta, ca un student oarecare care abia a luat 5-u'... ala nu putea sta fizic, ca isi strica reputatia cu asa o TAMPENIE)

deci, trebuie sa te interesezi la ministerul de externe german, in mod specific de tara in care vrei sa ajungi, sau sa contactezi ambasada/consulatul respectivei tari

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde ce diplomă și în ce țară pleci.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde ce diplome. Cele de studii organizate sau avizate de ministerul german al educatiei sunt ok adica studiile proriu zise (scoala, liceu, facultate) si calificarile profesionale.

Daca ai facut studii organizate de nu stiu ce asociatii alea e posibil sa nu fie recunoscute dar arata bine la CV.