| Loveisawayto a întrebat:

Diplomele universitatiilor din Romania sunt recunoscute in SUA?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Romania nu are incheiat cu SUA un acord/conventie bilateral/a de recunoastere a studiilor. Asa fiind, pentru recunoasterea diplomelor universitare, este necesara parcurgerea unei proceduri de evaluare, facute, in functie de domeniu, de diferite organisme din SUA.

| sunshine_5685 a răspuns:

In principiu, da, insa este un proces lung si complicat. Exista firme speciale care se ocupa de acest lucru. Insa, atunci cand vine vorba de angajare, ti se va cere sa treci cateva teste de la ei. Daca ai experienta in domeniul in care vrei sa lucrezi este un mare avantaj.