| RaMoNa_3228 a întrebat:

cum am mai sp am 15 ani anul acesta am intrat la liceu am intrat la cel mai bun liceu din turnu adica la marin preda la filologie...am auzit ca se face carete asa este?
As vrea macar sa stiu ce si cat timp o sa imi ocupe scoala...am si gagic si de aia... pup funda. astept

Răspuns Câştigător
| andreigroza19 a răspuns:

știința care se ocupă cu studiul culturii scrise a popoarelor, în special cu studiul textelor arhaice (Paleografie și Epigrafie) și al operelor literare (care conține și aspecte culturale, istorice, etnolingvistice, religioase, politice, economice etc.), din punctul de vedere al limbii, al influențelor suferite, al modului în care ni s-au transmis etc., precum și cu editarea acestora. În sensul restrâns al termenului, filologia înseamnă critica textelor și tehnica edițiilor.

1 răspuns:
| DoctorulLove a răspuns:

laughing Pai 6 ore ca toara lumea