| JustMeBahar a întrebat:

Cum pot invăţa engleza la perfecţie? Adică. eu știu să leg cuvintele doar că vorbesc cam greu, le pronunţ greu. și plus că atunci când mă uit la un film american (fără traducere) nu inţeleg nimic din ce spus personajele, ei vorbesc repede și nu am timp să inţeleg ce spun. cum pot invăţa mai repede pronunţia lor? Ar trebuie să uit mai mult la fime in engleză? Pt că aproape nu mă uit deloc, mai mult sunt cu alea turcești. imi daţi un sfat? Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Mih4IxD a răspuns:

Presupun ca ai undeva sub 15 ani, o sa inveti in timp, fii atenta la scoala, asculta muzica in engleza, uita-te la filme in engleza si incearca sa traduci cam tot ce nu intelegi..cu timpul o sa inveti engleza. La perfectie nu prea poti invata singura, doar daca vorbesti online sau in viata reala cu un strain. Matusa mea are vreo 35 ani si a invatat engleza vorbind cu diferite persoane pe skype care nu stiau romana..cu timpul inveti, chiar daca nu stii asa de bine. Eu am invatat engleza din jocuri si filme si am fost atent mereu la scoala. Ai internet, poti cauta pe internet cursuri de engleza gratis. happy

3 răspunsuri:
| Cervinschi_Cosmin_1996 a răspuns:

Ia-ti o/un carte/curs de "Engleza fara profesor"

| Carrrrusel a răspuns:

Sfatul meu e sa asculti muzica si sa intelegi sa traduci ceea ce auzi. Lafel cu filmele, texte, bancuri, orice iti face placere. Cand nu intelegi ceva cauti traducerea cuvantului intr-un dictionar online.

Eu asa am invatat. Si plus, e chiar distractiv. Eu personal am atins succesul cu muzica, fiindca imi placea si nu invatam "in sila" ci de placere happy.

Sper ca te-am ajutat