| JustAGirl333 a întrebat:

Cum as putea sa învăț să vorbesc engleza? Adică să scriu in engleză știu cât de cât dar pur și simplu nu pot sa pronunt cuvintele ( am văzut copii de 1 an care vorbesc mai bine decât vorbesc eu in engleza )

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia ta, ai nevoie de un profesor de engleza care sa stea cu tine si sa te invete sa pronunti corect.

| Legion7X a răspuns:

Http://www.mediafire.com/file/iozsob39y5lmmy9/

O să îți folosescă dacă pleci undeva prin Anglia. Mie nu îmi folosește engleza cu nimic special, decat dacă îmi urlă în cap să plec în Anglia în rest ea este doar o pasiune de care mă agăț.
Așadar folosește-te de dicționarul de mai sus este extrem de avansat.

A doua varintă de învățare este să descarci filme pe telefon. Este de preferabil să le vezi în Bsplayer că descarcă automat subtitrările.
Din bsplayer poți selecta să descarce automat subtitrările în engleză și română.
Apoi adaugi filmul cu subtitrarea în română dai pauză și când te interesează un cuvânt dintr-o secvență alegi varianta englezească apoi alegi din nou varianta română. Faci asta la orice secvență care conține o expresie sau mai știu eu ce...

Pentru gramatică este simplu, odată ce avansezi în cuvinte îți vei da seama și de gramatică. Sunt destule siteuri Britanice or românești care îți pot explica foarte bine.
Un site foarte bun Britanic este √dictionary.cambridge.org > aici îți poate explica multe lucruri pe care poate profesorul nu ți le explică.
Siteul românesc √marplo.net categoria gramatică este foarte bun.

ai vrea să devii profesoară de engleză?

| JackR a răspuns:

Ah, sindromul "Tarzan"! Iti trebuie un D'Arnot, cu care sa faci practica. Unde si cum il gasesti, este treaba ta, dar ai sanse mult mai mari, avand in vedere ca nu traiesti in jungla si densitatea populatiei este mult mai mare.

| Florin458 a răspuns:

Trebuie sa exersezi foarte mult.Cauta carti sau materiale care pe langa cuvantul scris ofera si pronuntia.Citeste cat mai mult in engleza si eventual poti apela si la cateva ore de meditatie.

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Eu stiu sa pronunt multe cuvinte datorita melodiilor cu lyrics pe care le ascult, din melodii stiu o tona de cuvinte pe care le regasesc si la clasa si sunt destul de activ la ora, gen stiu sa fac eseuri de o pagina, si sa vorbesc cu profa in engleza ( a predat si in america ) multe cuvinte le stiu contextual, gen nu stiu ce inseamna in romana dar stiu sa le folosesc in propozitii in engleza. Am dat competenta la engleza in februarie, am luat B1 la audio, scris si intelegetea textului si B2( valificativul maxim) la proba orala si interactiunea cu evaluatori (mi au pus intrebari si a trebuit sa raspund pe moment)

| Alexandru_Emanuel_1998_JBvg a răspuns:

O metoda foarte buna este sa te uiti la videoclipuri cu conversatie in engleza si subtitrare in romana... Dupa ceva timp te uiti fara subtitrare..si incerci sa asimilezi..Invata pronuntiile in engleza si timpurile verbale..Cu putin efort o sa reusesti..Mult succes