| AndonAleksandru a întrebat:

Cum pot învăța pronunția cuvintelor in engleză? Vreau sa învăț engleză si nu ar fi asa de greu pentru mine, dar cu pronunția, nu o duc bine. Cum o pot învăța?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cam dificil pentru că o literă se poate pronunța în nu știu câte feluri... eu am învățat-o din mers, adică tot auzind cuvintele respective și e iar important să înveți literele alfabetului cum se pronunță și dacă dai de un cuvânt pe care nu știi să-l pronunți, îl pronunți folosind fiecare literă așa cum știi că se pronunță, ai mai multe șanse să nimerești.

| sierra1 a răspuns:

" Cum pot învăța pronunția cuvintelor in engleză? "

umărește (cu atenție) de ex, filme titrate!

| LPCTSTR a răspuns:

Pronuntie capeti dupa ce intri enorm de mult in contact cu vorbitorii nativi... asta daca nu ai de gand sa iei la puricat toate dictionarele ca sa inveti de acolo pronuntiile.
Youtube, filme, seriale, orice legat de vorbitorii nativi te va aduce mai aproape de o pronuntie corecta (britanica, ca nimeni nu-i prea interesat de cea americana, dar nici cea americana nu-i mai rea decat cea australiana). De mentionat este faptul ca nu in cateva ore, zile sau luni deprinzi pronuntia, ci in ani.

| siriusblack98 a răspuns:

Filmele sau documentarele în engleză sunt foarte bune pentru asta. Plus că ai și pe Google translate opțiunea de vocal pentru a asculta pronunția cuvintelor.

| NotNamed a răspuns:

Instalezi aplicația dualingo. Eu de 4 zile m.am apucat in forta. E foarte folositor. Pe langa ca iti arata cum se pronunță cuvintele te si pune sa le pronunti cu vocea ta. Iti arata ce pronunti bine si ce nu. E bomba aplicatia.

| DarthNiger a răspuns:

Eu am invatat engleza foarte bine de pe internet, jocuri, muzica si mai ales filme, fiindca la scoala nu prindeam o boaba de engleza deoarece ma invatau doar timpurile iar eu nu aveam idee cum sa citesc si sa traduc cum trebuie.
Filmele si videoclipurile in limba engleza sunt cea mai buna metoda prin care sa inveti cum sa pronunti cuvinte, acum depinde si ce fel de engleza, engleza americana e mult mai usoara cand vine vorba de pronuntie in schimb engleza britanica e mai complicata din cauza accentului iar unele cuvinte difera.
Eu si acum incerc sa aprofundez engleza britanica fiindca nu reusesc mereu sa inteleg toate cuvintele dintr-o propozitie din cauza accentului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita te la filme multe și o sa înveți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exersând mereu. Nu e grea, mai ales dacă îți place.

| Mopmop a răspuns:

Primul pas ar fi sa inveti alfabetul fonetic. Dupa care citeste mult in engleza. Mult succes!

| AndonAleksandru explică (pentru Mopmop):

De unde pot învăța alfabetul? Sau cum sa scriu ca sa il gasesc?

| Mopmop a răspuns (pentru AndonAleksandru):

Da un search pe google alfabet fonetic in engleza. Il gasesti si il pui in pc ul tau sau direct in telefon. Si da, cel mai bine ar fi sa iti faci un cont pe reddit sau badoo si cauti sa vorbesti doar cu englezi/englezoaice. Depinde de ce zona din Uk te intereseaza. Au si astia cateva accente nasoale!

| RaduWhovian a răspuns:

Incearca aplicatia Cake, vizioneaza filme, seriale sau videoclipuri cu subtitrari in engleza si urmareste pronuntarea in timp ce citesti subtitrarile. Poti incerca sa opresti filmul/serialul /videoclipul dupa fiecare fraza si sa incerci sa o repeti cat mai corect.

| LaylaYvette a răspuns:

Mai jos ai variantele pe care le-am gasit eu utile:
- 15-25 de minute pe aplicatia Duolingo (in cazul in care te plictisesti repede poti face intre 10-15 minute, dar important este sa faci zilnic)
- urmarirea de filme/seriale/video-uri pe Youtube in engleza (cu subtitrare in engleza daca gasesti): SECRETUL este sa ai pornit un videoclip in engleza chiar si cand nu esti atent la continut, este mai important sa auzi, nu sa asculti (cand vrei sa adormi e cel mai util)
- si daca nu esti un mare amator al filmelor, incearca muzica. Nu cred ca asculti doar piese romanesti si oricum, sunt sigura ca mai exista genuri pe care nu le-ai explorat inca; asa ca asta e prilejul!
- si cea mai grea varianta: gaseste pe cineva cu care poti sa vorbesti in engleza si care are o pronuntie buna
Succes!