| DarkAnita a întrebat:

Buna big grin Am facut o facultate la taxa (toti anii au fost la taxa) si vreau sa dau la alta, mai exact la UMF Iuliu Hatieganu sectia medicina generala. Daca obtin o medie mare, pot fi bugetar? Multumesc anticiapat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat."

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Daca ai facut o facultate inainte a doua o faci LA TAXA, deci scoate banul si crezi tu ca dupa o facultate ai capacitatea sa intri la cea mai prestigioasa universitate din tara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poţi. Statul îţi sponsorizează o facultate întreagă, indiferent de a câta facultate este pentru tine. Important e doar să ai media de bacalaureat (eventual media de examen de admitere) destul de mare.

| Ana9999 a răspuns:

Din cate stiu eu da, daca ai fi fost un an la buget, acel an ar fi fost trecut automat la taxa la noua facultate, insa in cazul tau, daca ai media necesara, teoretic ar trebui sa poti intra la buget. Sunt 6 ani bugetati in total/persoana in studentie.

| Ana9999 a răspuns (pentru Ana9999):

Din pacate nu stiu care este grupul lor de admitere pe Facebook, sau daca au unul. Vazusem unul de prin 2012, dar nu are decat 6 persoane in el, poate au un grup secret, vezi ce se mai zice pe forumuri. Spun din proprie experienta ca un astfel de grup este extrem de util si trebuie sa intri neaparat in el pentru ca asa afli ultimele noutati si poti pune orice intrebare.