| pinksie2507 a întrebat:

Daca esti la liceu, nu la profesionala, deci la liceu pe profilul turism si alimentatie dupa terminarea liceului poti da la ce faculaltea vrei? Dupa terminarea liceului poti da chiar si la Drept? Sau ar fi mai bine sa ma duc pe profilul economic? Ce materii se fac la turism si alimentatie? Dar la economic? Va rog sa imi răspundeți. Chiar am nevoie sa stiu cat de mult conteaza liceul

Răspuns Câştigător
| iChristiaN47 a răspuns:

Desigur, important este să iei o notă destul de mare în examenul de bacalaureat. Însă mereu va exista o problemă, aceasta fiind materia pe care trebuie să o înveți pentru admiterea la facultatea x, y, z. De multe ori va fi nevoie de recuperat o groază de materie și vei fi nevoit/(ă) să investești bani în meditații.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.
Totusi un profil adecvat te ajuta la admitere si putin si in facultate, de ex. pentru drept este bun profilul de filologie sau stiinte sociale.

| ioan452 a răspuns:

Nu contează, poți dai la ce facultate vrei tu dar, dacă vrei sa dai la drept de ex, ar fi bine sa mergi la un profil asemanator cu dreptul. La turism și alimentație faci ore de alimentație module gen servire, poate și de Bucătărie, și module de turism.