| IngeraşVerde a întrebat:

Buna!
Daca eu, ca persoana pe viitor vreau sa devin un avocat fiindca am trasaturile necesare si se castiga bine, un avocat bun.Dar eu pe deasupra sunt pasionata si de fotografie. si ma fac si un fotograf pentru [nunti, botezuri, petreceri, onomastice. etc].Cam cat as fii solicitata pe saptamana si cam cat s-ar castiga din asta.
Si in plus. daca eu dau la drept..ca sa zic asa ca meseria de baza aceasta v-a fii. voi putea lucra ca fotograf si fara o scoala de arta? Voiam sa va mai intreb daca as fii o persoana prea solicitata, o persoana care nu are timp de ea si nici de familie.

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

La drept este o mare exigenta in privinta exprimarii orale si scrise, a corectitudinii ortografice. Pune-te la punct cu aceste domenii.Scrii cu greseli.Ai fost sfatuita corect:fotografia poate deveni un hobby, iar avocatura o profesie.Ca sa castigi bine intr-un domeniu, trebuie sa fii performant, altfel ajungi un avocat fara procese.

| visatorul78 a răspuns:

Oare care sunt trasaturile de avocat in viziunea ta?

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Ca fotograf ai avantaje :
faci o facultate de arte si poti pleca dincolo si sa te poti angaja
cu dreptu e mai greu.si eu vreau la avocatura dar problema e : daca faci dreptul aici dincolo nu ti-l recunoaste nimeni.
Ca fotograf daca ai un program bun nu vei fi extra solicitat.Dar din punct de vedere al castigului avocatii castiga mai mult

| traveler a răspuns:

Aiurea crezi ca meseriile se fac asa aiurea in tramvai?
O meserie ca cea de avocat cere timp mult de tot,apoi vei avea clienti ce se vor increde in tine, trebuie sa ai reprezinti in fata legii si trebuie sa muncesti pentru onorariul tau, de le vei pierde procesele nu te va mai cauta nimeni,, depinde ce fel de avocat vei fi, si faptul ca vei fi cautat de clienti cere sa fii bine pregatit si aici contribuie o pregatire serioasa ce se obtine prin studiu mult si multa munca.
Nu vei mai avea timp nici pentru tine, ce sa mai vorbesti de al 2 lea job cel de fotograf.

| DLeonard a răspuns:

Poti sa lucrezi ca fotograf si daca ai 10 ani, doar ca nu o sa fie o meserie pentru tine ci un hobby. Vei fi solicitat doar daca ajungi sa fi foarte cunoscut, dar poti foarte usor sa respingi cererile care nu se incadreaza in timpul tau liber. Bafta!

| Bobbb a răspuns:

Poti sa fi un avocat de succes si ca hobby sa fi fotograf.

| taviyamato2 a răspuns:

Stiu o groaza de oameni care au terminat dreptul si nu fac nimic, stiu adevarate genii cu minim 3 limbi straine care au facut ceva cu dreptul, cu dreptul trebuie sa ai o ambitie extraordinara ca sa ajungi la varful piramidei, problema e ca multi au ajuns acolo si au cazut, nu iti recomand dreptul, in general toti fotografii au castigat mult, unii se duc pe vase de croaziera, altii la nunti, se castiga mult si bine, e bine sa stii filma, poti face un curs de fotografie, nu iti trebuie o facultate - haide sa fim seriosi - pentru asta, iti trebuie multa pasiune si un aparat de vreo 500 de euro.

| roby096 a răspuns:

Majoritatea celor ce se ocupa cu fotografiile la nunti, botezuri etc. nu sunt fotogrfafi artisti sau nu au studii in acest domeniu. Desi nu e un lucru usor si necesita multa experienta. Te poti face linistita avocat si poti practica fotografia ca si hobby. Poti castiga bine din ambele domenii daca le practici cu daruire.Si eu sunt pasionat de fotografie si fac asta in timpul liber si as dori sa ajung programator.No, tu faci ceea ce doresti.

| emokidayony a răspuns:

Destul de interesanta si complicata situatia ta...Pe o parte ti-as zice sa te faci avocat ca sa castigi mai bine si sa ai un statut in societate, dar pe alta parte fotograf deoarece... daca asta iti spune inima sa ai talent! Nu stiu sincer, dar incearca sa pui totul pe o balanta imaginara(stiu suna ciudat sper ca nu ma crezi nebuna). Fa-te avocat pentru. a avea un viitor asigurat(vezi sa nu ajuti prea multi criminali sa scape de puscarie laughing ) poti deveni si fotograf(de preferat ca hobby).Si daca ai talent nu ai asa mare nevoie de o facultate de arta dar nu strica!