| AlexAtom a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de fotograf nunti, merita? Mi-ar place sa invat si cu timpul sa castig din asta, e o "meserie" de viitor? Aveti un sfat sau o parere care sa ma ajute?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

A fi fotograf trebuie să știi foarte bine sa le prelucrezi. Mirii de exemplu îți vor da comanda de un design anume la fotografii sau tu că fotograf trebuie sa ai o creativitate mare pentru a le prezenta un set de lucrări înainte pentru a-și alege cum va fi albumul lor de nunta. Este greu meseria de fotograf facă nu ai atracție și o faci doar cu gândul de a te îmbogății. Nu toți pot deveni fotografi și grafist designer (in prelucrarea fotografiilor de după eveniment).
Un fotograf este deja un artist al artei, are ochii formați când e vorba de cromatica, perspectivă, încadrarea în spațiu și după aceasta vine investiția în aparatură și lumini. Nu poți merge cu un simplu aparat foto care arata pentru tine mai "profi", trebuie să fi stabil financiar sa bagi banii in calitate căci doar așa poți recupera peste investiția! Un fotograf înainte de a se băga la nunti trebuie să aibă un portofoliu bogat in lucrări pentru a prezenta viitorilor clienți, fara aceasta nu ai șanse să fi recomandat. Trebuie să îți faci reclama ca sa devii cunoscut. Nu este atât de simplu! Nu doresc sa te descurajez, dar cam așa stă treabă și să te ghidezi într-un domeniu care te atrage sufletește nu numai la portofel! Daca nu o vei face cu drag, degeaba!
Ți-am vorbit din propria experiență, soțul meu cât și eu, cu asta ne ocupam de ani buni, foto-video cât și prelucrarea acestora, imprimare albume, o facem cu drag, nu pentru a ne îmbogății. Nu stam din fotografie sa ne trăim viața, ci mai avem și alte munci pe care le facem cu drag și ne aduc un venit semnificativ în viață de cuplu. Suntem un fel de multifuncționali.

P.S. Tu ca începător și să fi bun ar trebui să investești cel puțin pentru inceput circa 3000 de euro în aparatura foto, lumini, stabilizator, daca vrei sa mai scoți bani frumoși la moda este lansarea dronei, in asta cel puțin îți mai trebuie alți 1300-1500 euro în plus să poți filma in 4k.

Succes!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa inveti si sa exersezi mult.
Cand ai facut peste 10 mii de poze, iar din 10 poze facute una este perfect reusita, atunci te poti apuca la fotografiat evenimente.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Se câștigă, nunți sunt mereu.
Tipul ăsta a fost fotograf și are unele video-uri în care vorbește despre asta:
https://www.youtube.com/results?search_query=zaiafet+fotograf+nunti

| Iote a răspuns:

Se castiga bine numai daca esti foarte bun. Altfel, dupa 2-3 nemultumiti, toata lumea va sti sa te evite. Miresele sunt extrem de pretentioase.