| anonim_4396 a întrebat:

Daca firma nu lucreaza in sarbatorile legale, acele zile imi vor fi taiate din salariul minim? Sau daca nu se lucreaza sambata si duminica? Adica pot sa iau mai putin decat aia 1250 lei? Cum ar fi luna decembrie plina de sarbatori. Angajatorul nu este obligat sa-ti dea salariul minim?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Salariul minim e MINIMUL GARANTAT
nu iti taie din ala decat daca TU ai facut ceva
cum ar fi, absente nemotivate, depasit zilele de medical, sau (totusi, ca asta e o tampenie la un salariu care e MINIM) daca ai datorii neplatite la banca si au decizie definitiva si irevocabila de executare silita

deci, inca odata, TU trebuie sa faci ceva, altfel, o firma e obligata de lege sa dea liber, iar daca lucrezi in afara programului sa iti plateasca ore suplimentare care se platesc dublu (deci, sambata si duminica daca te-ar pune sa muncesti)... depinde de contractul de munca si de cat de jigodii sunt angajatorii (ca sunt multe manareli in tara asta si ore suplimentare neplatite)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se diminueaza salariul pentru zilele de sarbatoare legala, se plateste tot salariul lunar stabilit prin contract.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fata de ce a spus Ioandelasal adaug ca nu poate taia din slariul minim decat daca ai nemotivate su medicale.