| SuciuElena a întrebat:

Buna! Dacă vreau sa fac facultatea de medicina in România și după ce o termin vreau plec in America sa devin medic, se poate? Te primește greu?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se poate doar daca aplici pentru emigrare in America si primesti viza sa emigrezi pe skill.
In orice caz, acolo diploma de medic nu este recunoscuta, deci trebuie sa ai pe cineva care te sponsorizeze cativa ani in America (intretine financiar oferindu-ti: casa, masa si platit cursuri), cat inveti si-ti dai examenele, uneori sa mai faci cativa ani de facultate acolo, ca sa poti sa practici vreodata medicina in America.

Răspuns utilizator avertizat
| Genevaaa a răspuns:

In america nu se poate calatori asa, e mai complicat, va trebuie viza, iar de aceasta faceti rost avand pe cineva acolo(in america) ori daca va casatoriti cu cineva de acolo. Dar chiar si asa sunt sanse sa vi se refuze viza

| Dikter_Emilian_1991 a răspuns:

Poti doar ca o sa trebuiasca sa sustii din nou toate examenele necesare acolo in engleza, asta stiu sigur. Posibil sa iti impuna sa faci niste cursuri. Oricum ai nevoie de viza/green card ca sa lucrezi acolo drept medic in spitatele din oras. Poti cu visa de lucru doar in firmele private. (da chiar daca tot sistemul medical din SUA este privat, nu ai access la spitatele care noi le-am considera "de stat" precum cele principale din orase.)