| RogerTaylorLover a întrebat:

Bună dimineața TPU. Eu anul acesta intru în clasa a 8-a și am vorbit cu mama despre viitor. I-am spus că aș vrea să devin paramedic pe ambulanță la pompieri, dar ea mă obligă să devin doctor :/. Nu e că mi-e lene să fac toți anii de facultate, doar că mă atrage mai mult meseria de paramedic. Am zis să n-o enervez s-o întreb ce trebuie să fac ca să devin paramedic, așa că n-am făcut-o. Am căutat detalii pe google, dar nu am prea înțeles. Trebuie facultate? Academie? Am nevoie de detalii. Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Deocamdata esti cam mic ca sa stii ce iti rezerva viitorul si daca nu cumva o vei lua spre alt drum, spre alta meserie, parerea mea.
Cand eram mai mic ca tine visam sa ma fac politist, altii pompieri etc cu timpul ne-a trecut asta si ne-am indreptat spre alte domenii cand am vazut fie cat de greu e un anumit domeniu fie cata coruptie este, cand dai cu nasul de realitatea dureroasa cateodata te ridici pleci si renunti la visul tau.

| anonimg a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......t-domeniu/

Deci trebuie să devii pompier. Trebuie să te angajezi ca pompier. Și trebuie să fi pe fază când se anunță posturi libere.

http://www.isumures.ro/......i-angajare

| CatalinB11 a răspuns:

Daca te atrage meseria de paramedic atunci fa-o. O poti face o vreme, iar daca intre schimb simti ca nu e de tine, te poti specializa in altceva. Nu e o tragedie sa incerci ceva si sa nu iti placa. Dar daca stii, in mare, ce presupune meseria si simti o chemarea inspre, atunci da-i drumul in acea directie. Succes!