| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Doar ce am terminat liceul pe mate-info și aș vrea să devin electrician auto, pentru că mă pasionează. Știe cineva daca pot deveni electrician auto și să primesc calificarea dacă termin facultatea de autovehicule rutiere sau de tehnologia construcțiilor de mașini? Sau este mai recomandat să nu fac facultatea ci doar un curs de electrician auto?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Munca de electrician auto e ceva simplu, necesita doar curs, iar in timpul lucrului faci doar circuite banale, cum ar fi instalatia de iluminare-semnalizare, instalarea unei instalatii pentru remorca, depanajul instalatiilor de incalzire sau racire (partea electrica, maxim relee, module si pompe). Si bineinteles, reconditionat alternatoare si demaroare.
Din autovehicule rutiere sau chiar dintr-o alta facultate de mecanica, faci un master in comunicarea auto sau sisteme de management motor sau altceva legat de auto, si iesi inginer/specialist, nu un simplu tehnician.
Sfatul meu este sa mergi la facultate si sa te implici in cat de multe proiecte poti, pe directia electricii auto. Vei ajunge mai mult decat un nene care pune mufe pentru remorca, schimba "carbuni" de demaror si incearca sa descopere de ce nu merge vreun bec la o masina veche laughing

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa fii electrician auto este suficient sa faci un curs postliceal de 3 ani, de meserii.