| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, ma gandeam ca trebuie sa fiu disperata incat sa apelez la TPU dar chiar nu stiu o solutie si poate ma poate ajuta careva. Am 14 ani, am terminat a-7-a si am o dilema in legatura cu liceul pe care sa il fac dupa ce termin clasa a-8-a, pentru ca nu mai e mult pana atunci (1 an scolar).
Ma pasioneaza tehnologia, in special calculatoarele si as vrea sa devin programatoare sau web designer, dar nu as prea vrea sa merg la mate info sau orice alt profil real pentru ca mi-ar fi foarte greu. Din cate am inteles de la mai multe persoane inclusiv profesoara mea de informatica, nu e nevoie neaparat sa faci mate info pentru programator dar e destul de greu sa faci un liceu cu profil uman si apoi o facultate de tic pentru ca va trebui sa invat singura aproximativ totul si nu voi mai avea timp liber (asta din cate am inteles de la alti utilizatori care au intrebat acelasi lucru). Ar fi alta solutie mai usoara? Mai exact ce liceu as putea face ca sa nu am foarte mult de invatat la materiile care nu ma vor ajuta cu nimic la IT? (Profil uman daca se poate)
Multumesc anticipat tuturor care vor raspunde.

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Da, nu e musai sa mergi pe mate-info, insa din start cei ce aleg aceasta specializare au un avantaj enorm in fata celorlalți. (sa nu mai vorbim de cei de la mate-info intensiv info, e deja alta poveste laughing ). Personal nu vad de ce te complici atat, sa mergi la Uman si dupa sa inveti singura matematica, informatica si fizica (ai nevoie de toate 3, poate nu in procente egale, insa ai nevoie), dar daca asta iti doresti atunci nu pot decat sa iti urez succes. Sincer, de la ambele specializari iti va fi la fel de greu, asa ca nu se pot face recomandari. O varianta, daca te intereseaza, sunt scolile profesionale. (stiu ca erau 2 - 3 specializari care aveau tangenta cu zona asta, insa mai bine alegi filiera teoretica. Am spus doar ca sa stii ca pot fi luate si ele in calcul).

* Nota. 1. Ai niste greseli oribile. "programatorie", "facultate de tic" (cred ca incurci TIC - ul si informatica) (Nu te critic, doar le-am precizat)
2. Cea mai simpla si mai logica varianta este sa mergi la un liceu de informatica / colegiu national de informatica, de preferat pe mate-info intensiv info. Specializarile astea sunt facute cu un motiv foarte clar : sa te axezi pe ce te ajuta pe viitor. Da, Realul (mai ales mate-info) e un mare Bau - Bau, insa de ce nu vrei sa profiti de astia 4 ani, sa inveti fix ce iti trebuie tie? Da, poate se spune ca la Uman e foarte simplu, insa trebuie sa tii cont ca va trebui timp de 4 ani sa inveti enorm la materii care nu te ajuta absolut de loc (istorie, geografie etc), pe cand la mate-info se pune accent fix pe ce ai nevoie. Asta e rolul unei specializari de la liceu : faci ce e mai important (la uman sunt limbile, istorie, geografie si partea de stiinte sociale - logica, sociologie etc -, la stiinte ale naturii biologia, chimia si fizica, iar la mate-info matematica, informatica si fizica). Nu incerc sa iti schimb opinia, tu stii ce e cel mai bine, dar ti-am spus ca la uman vei avea mai mult ca oriunde altundeva de invatat la materii ce nu te ajuta la facultatea de informatica / automatica si calculatoare / ce vei alege. Cel mai simplu e sa mergi pe mate-info, e locul unde inveti ce ai nevoie si se pune putin accent pe materiile care nu sunt importante in acest domeniu, insa, iarasi, tu stii ce sa alegi. Sa tii cont insa ca ceea ce ai spus ca iti va fi prea greu de invatat in 4 ani la clasa va trebui sa inveti singura intr-un timp mult mai scurt (vei avea mult si la uman, ce-i drept pe partea de literatura, istorie, geografie etc) pentru examenul de admitere la facultate.

8 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu iti mai face griji, concentreaza-te pe examen. Eu as alege o specializare din cadrul profilului Real, insa daca alegi Umanul sa stii ca ambele sunt la fel de "folositoare" pentru o facultate bazata pe informatica. (nu te ajuta deloc ce inveti in liceu cu ce faci la facultate, insa daca acolo vrei du-te cu toata increderea

| Gligore2000 a răspuns:

Esti disperata.
Pana termini a 8-a se mai schimba de 3 ori legea invatamantului.
Poate intri direct la facultate ca diploma de Bac vor sa o faca optionala.

| InYourMind a răspuns (pentru Gligore2000):

Bacul nici nu era obligatoriu rolling on the floor

| Gligore2000 a răspuns (pentru InYourMind):

Poate la voi in sat.
Daca tu nu ai avut nevoie de diploma nu se poate generaliza.

| Firefox25 a răspuns (pentru InYourMind):

Pai nu e obligatoriu dar in foarte putine locuri te poti angaja fara bac?

| InYourMind a răspuns:

So nici n-am dat bacul încă, dar am frați care au dat și știu ca nu a fost niciodată obligatoriu.

| Gligore2000 a răspuns (pentru InYourMind):

Daca stii sa citesti vezi ca exista si cuvantul facultate pe undeva, iar unele facultati serioase cer inca diploma de bacalaureat.

| isemilia a răspuns (pentru Gligore2000):

Din cate stiu admiterea (fie ea pe baza de dosar sau pe baza de concurs) se poate face doar dupa sustinerea bacalaureatului (si promovarea sa, desigur).