| Claudiu4422 a întrebat:

Bună. Abia am terminat clasa a 8a și am dat si examenele. Vreau sa dau la liceu, la real, mate-info. După ce termin liceu, as vrea sa dau la facultatea de psihologie. Dacă dau la mate-info, pot face facultatea? Dar dintre mate-info și filologie, care m-ar ajuta mai mult pentru facultate?
Știu ca, probabil voi avea foarte mult de învățat, dar simt și știu ca voi putea face asta.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

"Dacă dau la mate-info, pot face facultatea?"
Da, vei face o ora de psihologie in a 10-a. Tine cont ca nu vei putea da bacul la psihologie de la acest profil.

"Dar dintre mate-info și filologie, care m-ar ajuta mai mult pentru facultate?"
Clar filologia. NU are rost sa te complici cu mate-info daca vrei psihologie. Vei face multe ore de mate/info/fizica care nu o sa te ajute cu mare lucru. Materia la aceste obiecte tinde sa se complice destul de tare.

Liceul e impartit pe specializari pentru un motiv. Daca esti sigur ca vrei psihologie mai bine alegi filologia.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~Dacă dau la mate-info, pot face facultatea?~

digur că da DAR de ce te-ai lega la cap cu ceva ce nu o să intâlnești deloc la facultă: mate și info?

| isemilia a răspuns:

Da, e posibil. Dar de ce nu mergi la Stiinte sociale, te-ar ajuta mai mult decat mate-info / filologie? Dar la sfarsitul zilei tu alegi. Succes la admitere!

| Mlarisa58 a răspuns:

Te chinui si la mate-info si la filologie, poti sa fii la orice profil si sa intri la orice facultate vrei tu. Eu zic sa iti alegi ori stiinte sociale ori liceu economic, faci practica la liceu economic dar te ajuta in viitor la angajare. Eu zic sa te mai gandesti in privinta facultatii. Vrei sa te faci profesor de psihologie?

| Claudiu4422 explică (pentru Mlarisa58):

Nu vreau sa ma fac profesor de psihologie. Vreau sa devin psiholog pentru copii (aici probabil depinde de ramurile psihologiei)

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Claudiu4422):

Terapeut ABA (lucrezi cu copiii cu autism, diferite forme de retard, epilepsii, pe scurt cu copii care au intarzieri in dezvoltare). Nu este pentru toata lumea, este greu si frumos. Din pacate, pentru acei copii si parintii lor cererea este foarte mare. Daca vrei sa te dezvolti in domeniul acesta, ca in orice alt domeniu, va trebui sa faci master (Psihopedagogie Speciala) si formari in ABA.

| Sorin282 a răspuns:

Da,eu am fost la uman si ma duc la medicina.nu e relevant