| Andrei_Robert_1994_lPpI a întrebat:

Buna dragi prieteni! Cand ma gandesc ca nu stiu sa fac niste probleme la mate imi este frica ca nu pot deveni medic si ca nu pot lua o nota mare la examen. Vreau motivatie si sfaturi!

Răspuns Câştigător
| FoundYouLover a răspuns:

Hei, buna! Nu te lasa doborat de faptul ca nu stii sa faci ceva! Daca vrei cu adevarat un lucru lupta pentru el! Ni se intampla tuturor sa nu stim sa facem cate ceva, in cazul tau problemele la matematica.Ma bucur ca nu ti-e rusine sa ceri ajutor atunci cand ai nevoie de el, doar ca nu cred ca il ceri unde trebuie. Vorbeste cu un profesor si roaga-l sa te mediteze la matematica. Daca nu ai bani sa faci meditatii cu un profesor la matematica incearca sa rogi un prieten, o ruda sau o cunostiinta sa te ajute.Iar daca nu vrea propune-i sa ii faci cinste cu ceva bun de baut sau de mancat in schimbul meditatiilor sau sa il ajuti ori sa o ajuti si pe el sau ea la ceva, in schimbul meditatiilor.Si, Andrei, doar ca sa stii, nu e o garantie ca daca nu stii sa faci un lucru, n-o sa stii sa faci si altul.Nu te lasa doborat asa de usor! Lupta! Sper ca te-am ajutat.Bafta, Andrei!

8 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pai...matematica e un insturment.
Altii care au probleme cu greutatea, trebuie sa munceasca mult fizic, pentru a slabi. Culturistii trebuie sa se speteaza la sala zilnic, pentru a obtine fizicul de care au nevoie.
Sahistii trebuie sa isi noteze toate miscarile posibile, cel putine cele de la meciurile cunoscute si sa le memoreze. Sahistii au memorii extraordinare.
in cazul tau, trebuie sa te pui la punct cu unele lucruri pe care nu le-ai inteles, de aceea ai aceste dificultati la matematica : pentru ca pe undeva sunt gauri, nelamuriri, informatii incomplete. Incearca sa aflii care sunt acestea si sa le completezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba are medicina cu matematica? Daca te gandesti la examenul de bac, la mate trebuie doar sa il iei. La medicina nu vei mai vedea matematica.

| Andrei_Robert_1994_lPpI explică (pentru anonim_4396):

Este vorba de examenul de clasa a 8a

| Seijūrō a răspuns (pentru Andrei_Robert_1994_lPpI):

Pai pentru asta te temi... Daca te consoleaza eu am intrat cu o medie foarte foarte mica la un profil foarte bun..depinde si cate locuri sunt putin noroc trebuie sa ai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei_Robert_1994_lPpI):

Atunci trage tare si invata, inclusiv in liceu si daca intr-adevar vrei la medicina, vorbeste cu profesoara de biologie inca din clasa a noua si spune-i ca asta ti-ai dori si roag-o sa te indrume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti trebuie matematica la medicina, dar oricum nu trebuie sa te motivam noi sa inveti. Invata cat mai mult

| Seijūrō a răspuns:

Sall
Pai de ce te-am motiva noi
Tu trebuie sa te motivezi singur sa iri dai seama ce pierzi si ce castigi
Ca un sfat prietenesctongueune mana pe carte ca aici sigur nu vei gasi un ajutor.Bafta Domnule Andrei

| Deny_Denis_2001 a răspuns:

Salut Andrei
Nu trebuie sa devii neaparat medic,stiu,stiu,visele noastre sunt mari
de exemplu al meu a fost sa devin Jandarm,dar din pacate,soarta a decis sa devin mecanic auto...
Nu poti schimba destinu-l

Te Sfatuiesc,sa repeti,sa faci cat mai multe exercitii, probleme, sa te documentezi cat mai mult, daca vrei o medie mai mare
Oricum medie pentru Medicina, este de 7, 00
Deci..stai linistit, excerseaza catmai multa matematica si romana, ca acestea doua se cer mult
Cumpara-ti o culgere/carte si invata dupa ea
Succes!
Spor la examen, sa dea domnu sa iei 10+