| AnaAna29 a întrebat:

Dupa ce as termina liceul as vrea sa dau la conservatorul de teatru(sa devin actor).Dar nimeni nu ma incurajeaza,nici parintii mei.Ce ar trebui sa fac, sa dau sau sa imi aleg alt domeniu?

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Banuiesc ca te referi la UNATC...Alegerea nu ar fi deloc una lipsita de inspiratie, in conditiile in care facultatea e de-a dreptul geniala si vei studia chiar cu monstrii sacrii ai genului, de la noi. E important sa incepi sa iei decizii independent, ai ajuns in punctul in care trebuie sa incepi sa traiesti ori nu vei putea face asta daca nu vei taia in prealabil toate sforile cu care ai fost legat si tinut pana in prezent. Partea buna atunci cand lumea nu are incredere in tine e ca atunci cand va veni succesul, acesta va fi mult mai dulce. E important insa de asemenea sa pastrezi un dialog deschis cu parintii tai si sa le explici ca exista lucruri in viata pe care nici ei nu le pot controla. Poate ca vor privi lucrurile cu o anumita doza de scepticism la inceput dar in timp isi vor da seama ca ai avut dreptate, cu conditia ca tu sa tragi tare si sa perseverezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai talent si vointa de ce nu da la teatru, dar sa stii ca ai sa ai mai mult de munca decat in alte domenii unde e mult mai usor sa gasesti un job

| K13 a răspuns:

Am un prieten in aceeasi situatie!
Stii ce a facut? Si-a jucat rolul vietii! A spus ca daca nu e capabil sa ia deciziile de unul singur sa ajunga unde vrea, inseamna ca nu are rost. Si acum este la teatru. Alegerea este numai a ta!