| Andra9pk a întrebat:

Este cineva la >postliceala-asistent med.gen? As avea si eu nevoie de niste info. Cate ore tin cursurile pe zi? Cum se preda? Cu explicatii sau prof. preda din carti mot-a-mot? Ajuta faptul ca, cunosc foarte bine biologia din liceu (cu bac la anatomie 9, 50)? Este programul destul de lejer incat sa permita si un job?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut câteva colege la job care veneau la 14, de la 8 la 12 -13, având cursuri. Legat de materie, se cam copia la teste, erau și persoane mai in varsta înscrise, la final trebuia să îți dai licență. Legat de biologie, nu prea găsești persoane super inteligente acolo, așa că dacă mai știi cate ceva, din start ieși în evidență pozitiv. Mai bine te înscrii la o facultate.

| Andra9pk explică (pentru anonim_4396):

Oh.
Multumesc mult pentru raspuns.
Profa in liceu ma incuraja sa dau la medicina spunand ca am toate sansele.dar ..problema mea e ca am depasit 18-19ani..si nu prea mai am rabdarea necesara sa ma duc la cursuri vreo 6ani sad desi mi-as dori enorm. D'asta intrebam de o postliceala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andra9pk):

Oricum, te angajezi și cu postliceala. La o clinica, undeva la recepție, medicina muncii. Fetele se angajează mai ușor.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am avut cateva, sau ce zic. am cateva cunostinte care au facut posticeala in acest domeniu si da... s-au angajat si o duc bine. Programul a fost destul de lejer, deprinde si in ce oras acum. Unele persoane stiu ca nu aveau nici o treaba, nici nu s-a simtit, si lucrau tot in acest domeniu.

Dar ai luat bacul in biologie (anatomie) 9.50, sunt sigur ca si pe la alte materii nu ai luat asa de rau, de ce nu faci o facultate in acest domeniu, este o experienta mult mai... distractiva sa zic asa.

PS: mai mult de chestia cu nota am raspuns, pentru ca ratezi o ocazie buna.

| Andra9pk explică (pentru DoarBogdan):

Buna,mersi mult pentru raspuns.
Da,intr-adevar per total am luat bacul cu nota mare,am invatat bine in liceu, mi-a placut pana si mate, chimie, fizica.
Dadusem la contabilitate si informatica de gestiune, dar am renuntat pentru ca pasiunea mea a fost si este medicina. Profa de bio paria pe mine ca devin medic adica. laughing
Am renuntat la conta si voiam sa fac postliceala..ca ar dura mai putin.
Treaba e ca sunt casatorita, am grija de casa, mancare, munca, etc..si nu imi permite timpul sa fac facultatea abia acum. daca o faceam dupa bac imediat..era bine.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Andra9pk):

A... deci timpul este cheia. Am inteles. Da... incearca si postliceala. Stiu o mama care a facut-o cand lucra deja in acest domeniu si totul a fost ok. Nu stiu de ce a facut-o, presupun ca ii cerea acolo asa ceva.
Mult succes iti doresc happy (atat timp cat nu omori omul laughing )

| Andra9pk explică (pentru DoarBogdan):

laughing)) multumesc