| anonim_4396 a întrebat:

Eu scriu o carte și aș avea nevoie de cineva care să îmi spună toate categoriile de servitori regali ( ca guvernanta, camerista, bucatar, sfetnic) și ce fac aceștia!

Răspuns Câştigător
| Ionut_Ciocan_1995 a răspuns:

Guvernanta se ocupa de educatia copiilor, e o profesoara particulara.
Camerista se ocupa de curatenia in camere, spalat, schimbat lenjerii, maturat etc.
Bucatatul prepara mancarea.
Sfetnicul sta mereu alaturi de rege, se consulta cu el in luarea deciziilor corecte, ii da sfaturi, e ca un asistent personal.
In Evul Mediu erau mai multe categorii de slujitori regali, ca paharnici, degustatori, petitori, vornici, cronicari, spioni.

| anonim_4396 explică (pentru Ionut_Ciocan_1995):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In fiecare regat organizarea este diferita, DAR slujitori supusi sunt toti cetatenii tarii, chiar daca in mod indirect sau mai indepartat de Palat.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

D.E.X.ul este "mama intelepciunii". Succes

Răspuns utilizator avertizat