| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa devii bucatar / bucatar sef ai nevoie de BAC? Stiam ca la bucatar n-ai nevoie de bac doar ca la bucatar sef nu stiu daca am nevoie. Ajutor va rog! Multumesc! big grin

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mai nou, aici în România, îţi trebuie BAC-ul şi ca să lucrezi ca portar sau personal la curăţenie/om de servici rolling on the floor

În plus, fiecare firmă ( în cazul tău, restaurant ) îşi IMPUNE propriile criterii de selecţie a personalului happy

Ideea este următoarea : au de unde ALEGE şi atunci solicită tot felul de chestii...

Am văzut chiar loc de bucătar la care se cerea PERMIS de conducere!
Oare ce să conducă bucătarul?
Probabil, va "conduce" cuţitele de prin bucătărie laughing

Asta e, n-ai ce face!

Toate cele bune.

| Radu284 a răspuns:

Ce dracu' are de a face meseria pe care o practici cu o hartie?

| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Acelasi lucru pe care il are de a face faptul ca majoritatea angajatorilor nu angajeaza persoane fara diploma de bac.

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu am bacul, si nu m-am prea lovit de problema asta (ma rog, nu m-am mai angajat in Romania de vreo 11 ani, dar ama vut oferte de la firme mari din afara, si cunosc oameni in Romania fara bac care au joburi foarte bune).

| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Nu am zis ca nu sunt cazuri ca cele de care spui tu, de aia am zis majoritatea angajatorilor. dar cate cazuri sunt care se incadreaza in ce spui tu? putine foarte putine. si la urma urmei e de bun simt sa iei examenul ala, mai ales daca ti ai permis si ai reusit sa faci 12 clase

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Salut! Ti-am citit mesajul. N-ai luat bacul si ai si un loc bine platit in afara? In ce domeniu muncesti? In ce tara as avea sanse sa am un trai cel putin decent in caz ca nu iau bacul? Sincer imi fac griji in caz ca nu-l iau.Ma gandeam sa ma bag si in domeniul electronicii dupa liceu sa fac cursuri. Astept un raspuns, multumesc! big grin

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucrez in domeniul ITului, programare. Am afacerea mea de mult timp, am primit oferte de munca prin 2005, dar nu le-am dat curs (prefer sa muncesc pentru mine). Dar si inainte sa plec din tara am avut joburi in domeniul programarii, la niste salarii foarte competitive (pentru vremea aia).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Devii nesimtit! N-am zis ca n-am luat bacul, sunt inca la liceu. Vroiam doar sa mai interesez, mai am un prieten care vroia si el sa se lucreze in domeniu si eram curios daca ar fi nevoie de BAC ca sa devii bucatar sef.

| TheoryOfHarmony a răspuns:

Nu inteleg de ce oamenii tin sa comenteze faptul ca ai decis sa nu dai bacul. Ei bine,nu ai nevoie de bac. Eu cunosc o persoana care nu avea bacul luat si era bucatar la un restaurant destul de mare din Bucuresti,dar,sti cum e,mai bine cu,decat fara. Deoarece cand spui cuiva ca nu ai bacul luat,pari un prost,dar cand spui ca ai bacul luat, parca esti mai realizat in ochii lor.
Deci spre binele tau, da-ti bacul, te ajuta si pentru viitor, mai ales daca doresti sa iti faci o cariera in orice domeniu. Mai bine iti iei bacul la timp decat sa ajungi la 30 de ani si sa regreti!