| bobopirat a întrebat:

eu vreau sa dau la academia de politie...acolo trebuie sa aleg intre 5 limbi. trebuie sa fie una care ai studiat o in scoala sau pot sa aleg orce alta limba vreau, adica eu stiu spaniola foarte bine am facut 3 ani de studii acolo.iar aici in Romania nu am mai facut spaniola! deci...pot sa dau din spaniola sau nu? va multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la o intrebare cu acelasi continut.
Detalii gasesti pe site-ul oficial, la Admiterea 2014, cred ca tot asa va fi si pe viitor.

| dannyel86 a răspuns:

Daca ai de ales, e bine ca optiunea sa vizeze o limba deja cunoscuta, ca sa-ti fie tie mai usor la studii. Daca timpul iti permite, poti opta sa inveti facultativ si o a doua limba, de la zero, dar prima limba trebuie aleasa sa ai cat de cat habar de ea. Sfatul meu e sa alegi pe cele larg raspandite international (engleza, franceza, germana), desi nu e rau sa studiezi si spaniola, daca se afla printre cele 5 din lista.