| Paulescu_Simona_1997 a întrebat:

Imi poate spune cineva atat dezavantaje cat si dezavantaje ale Academiei de Politie? Ce fel de specializari sunt? Am inteles ca pentru anul acesta sunt 38 de locuri.Considerati ca este un loc de munca de viitor? Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pai nu stiu ce intelegi tu prin "de viitor", politisti vor exista intotdeauna iar numarul de locuri de la admitere sunt stabilite in functie de numarul de angajati de care o sa fie nevoie cand terminati voi studiile, deci un loc de munca o sa ai. Problema e ca este un loc mai dificil pentru o fata, trebuie sa fii cu adevarat tare sa rezisti intr-o meserie cumva "a barbatilor", si asta intra clar la dezavantaje. In afara de faptul ca o sa fie cazul sa lucrezi si noaptea si ca, in functie de specalizarea in care o sa ai postul la terminare, poate fi periculos, alte dezavantaje nu prea sunt, in orice meserie sunt lucruri mai placute si altele mai putin placute. Poate la arhivistica ar fi cel mai potrivit pentru o fata, fara probleme majore, fara lucru de nopate si fara cazuri periculoase - anul asta, 20 din cele 38 de locuri sunt la arhivistica, Informatii despre numarul de locuri, regulament admitere etc. gasesti pe site-ul academiei http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html
Succes!

| DulceLup a răspuns:

Si pe mine ma batea gandul! Dar mie nu imi place sa am sef! Iar cand vine vorba de politie, jandarmerie sau armata,,, un ordin nu se discuta, ci se executa.
Iar acum, al doilea detaliu mai nasol: esti fata, iar dupa cum vad in poza esti chiar draguta. Se intampla multe lucruri rar dezvaluite la televizor.