| anonim_4396 a întrebat:

In curând o sa termin liceul și nu știu spre ce meserie sa mă orientez.Sunt o persoana meticuloasa, îmi place sa lucrez cu informatia, sunt mai potrivita sa fac niște activitati de rutina decât ceva care implica creativitate.Nu îmi plac copiii și nici sa relationez cu oamenii prea mult.(exclus psihologia și științele educatiei).Am o înclinație nativa spre filozofie dar sunt conștientă ca nu e o oportunitate de viitor dar dacă exista un domeniu care se înrudește cu filozofia, tine de spiritualitate și se poate trai din asta va rog sa îmi spuneți și sa nu propuneți domenii imposibile ca medicina sau ingineria.Pot fi domenii care implica sau nu facultate. Dați cât mai multe idei care sa corespundă descrierii mele.Mulțumesc.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Industria automotiva inginer proiectant de masini noi. Sa prinzi un post la o reprezentanta dintr-o tara dezvoltata faci mii de € sau £$ dar trbe sa le ai cu matematica

| Rotazi a răspuns (pentru mgtow):

Nu ai citit ca nu vrea creativitate? Or' proiectarea, asta inseamna.

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa auto-descrierea ta, ai fi potrivit pentru post de caserie, gestionar, contabilitate sau alte evidente (bibliotecar, gestionare de baze de date etc.).

| sierra1 a răspuns:

Decât să aștepțăi să primești sugestii elucubrante, mai bine dă un test aici și vezi ce ți se potrivește:
http://tests.dreamfoundation.eu/career-test/page1?locale=ro

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa calitatile tale, cred ca ti se potriveste postul de operator de date.
Poate intr-un depozit, poate la posta/curierat, sau intr-o institutie de stat.
Contabilitatea s-ar putea sa iti placa, si e de viitor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Profesorii n-au nevoie de creativitate. Jurnalistii da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

''informație'' - ''filozofie'' - merge bine pe jurnalism

| Rotazi a răspuns:

Meticuloasa, activitati de rutina... nu ma pot gandi acum decat la contabilitate. Mai multa rutina decat acolo nu cred ca gasesti.