| Scikofit a întrebat:

Incerc sa sciu o carte, a carui tilu este"L'amour de l'imi". Este o carte in romana(chiar daca titlul e in franceza), despre prietenia dintre un copil de la o casa de copii si un copil cu o familie.As avea nevoie de niste idei cum sa incep.Adica ma refer la ceva cu prietenie ca de exemplu"Viata,fara prieteni, e ca soarele, fara clipire-n mare..." Ceva de genul.

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Daca pui titlul in franceza nu stiu cine iti va cumpara cartea. Poti sa scrii cum este abandonat si are lupte interioare, se condrunta cu multe dezamagiri si o familie se imprieteneste cu el, dar cand crede ca totul este roz i se intampla ceva. poti face un final dramatic sau unul fericit in care baiatul este adoptat.Dar mare grija! Daca, cartea ta va fi monotona fara suspans, nimeni nu ti-o va citi, trebuie dinamica sau sa atinga punctul psihic sensibil al oamenilor astfel incat dupa ce o citesc sa spuna :WOW! Inca ceva:contureaza personajul principal cu multe puncte bine definite si sa-i dai insusiri cat mai complexe (adica sa caracterizezi personajul cat mai bine)bafat si inspiratie!

| Scikofit explică (pentru suffarstar):

Ok:* e un mare ajutor.Dar m-ai putea ajuta cu titlul? Te rog mult de tot happy Oricum, funda!

| suffarstar a răspuns (pentru Scikofit):

Incearca asa:un prieten pentru mine?,ai putea pune simplu:Orfanul..., ai putea Singur pe Lume, dar deja este o carte cu titlul asta, ti-o sugerez s-o citesti te va inspira mult... daca mai gaseesc ceva titluri te anunt, bafta multa!

10 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Daca cartea este scrisa in limba romana, atunci de ce ii dai titlu in lb. Franceza?

| Swordsman a răspuns:

Cum vrei tu sa scrii o carte daca nu stii nici cum sa o incepi?

| Scikofit explică (pentru Swordsman):

Aveam nevoie doar de niste idei.Esentialul il aveam, dar o idee in plus nu strica niciodata.In plus am inceput deja cartea.(Acum o ora).

| StrawBerryummy a răspuns:

Ce spui de O floare poate fi gradina mea, un prieten poate fi lumea mea?

| Scikofit explică (pentru StrawBerryummy):

Ah e prea simplu. Vreau ceva mai complex, dar nu citat. ceva propriu, ceva din propria expreienta.

| StrawBerryummy a răspuns (pentru Scikofit):

Pai daca e din propria ta experienta nu te pot ajuta...

| Scikofit explică (pentru StrawBerryummy):

Ok,dar poti sa imi explici de ce nu e bun titlul? Oamenii din ziua de azi aprecieaza chestiile frantuzesti.

| StrawBerryummy a răspuns (pentru Scikofit):

Nu am zis eu ca nu e bun titlul. Eu am zis ca nu te pot ajuta cu citatul daca e din propria ta experienta.