| NiiiaaRawwr a întrebat:

So. am si eu nevoie de un mic ajutor >:". Ne-a dat la romana urmatoarea cerinta : "Scrie un dialog de 5-7 replici pornind de la a doua maxima."
Maxima era aceasta: "A scoate prietenia din viata e ca si cum am scoate soarele din lume."
Nu vrea sa imi rezolvati tema, vreau doar niste idei pentru ca nu am niciuna.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii dai un sfat unei colege care s-a certat cu prietena ei cea mai buna.

1 răspuns:
| Lora a răspuns:

Pur si simplu incepi cu propozitia de mai sus "A scoate prietenia din viata e ca si cum am scoate soarele din lume." dupa care imbarligi cateva ideei acolo cu motivatii cum ar fi:

"A scoate prietenia din viata e ca si cum am scoate soarele din lume."
E exact ca atunci cand pierzi un prieten bun si te simti ca si cum totul in jurul tau e cufundat in intuneric, si te zbati, te chinui, te framanti pentru a gasi un licar de lumina, o alta prietenie care sa aduca soarele in viata ta, sa rasara din nou zambetul si veselia pe chipul tau...CONTINUA!