| shyva17 a întrebat:

Buna Internautilor! Am o mare nedumerire cu o posibila reangajare. Care dintre voi sunt soferi care au condus masini mari,exemplu camioane,autocare,marfuri periculoase, agabaritice sau sprinter sau pe masina mica ca sofer de distributie numai aceia sa imi raspunda.Pentru ca eu vreau sa lucrez pe marfa fie masina mica fie mare.Da am mai lucrat! Am 3 ani experienta facuta pe o masina Sprint de Curier. Am lucrat si in Botosani si in Iasi.Dar acum vreau sa imi caut tot asa numai pe trasee mai lungi si ma tem ca daca nu am o facultate facuta angajatorul nu s-ar uita nici la experienta mea.Chiar si in soferie se tine cont de facultate? Vreau un raspuns sincer. Atestatele le am date pe toate.Si doua limbi le stiu nu perfect dar ma descurc.Italiana si Engleza. Deci asta ar fi intrebarea.Se tine cont de facultate? Am terminat doar un liceu profil teologic.Si bacalaureatul l-am luat cu 8.70

Răspuns Câştigător
| Vybin a răspuns:

Salut. Eu conduc camioane si pana acum nu m-a intrebat nimeni daca am terminat facultatea sau nu. In cv te ajuta, totusi, pentru ca, daca ai terminat o scoala superioara, este posibil sa te angajeze pe alt post decat acela de sofer. Poti deveni dispecer sau coordonator de transport, cu conditia sa ai si acel atestat de persoana desemnata pentru transport marfa sau persoane. Incearca la firmele de transport mai mari din Iasi sau Suceava, daca locuiesti in zona. Succes!

| shyva17 explică (pentru Vybin):

Da eu pentru marfa caut.M-am gandit ca pe criza asta si competivitatea e foarte mare la orice angajare.Eu asa m-am gandit, ca unii angajatori nu o sa se uite numai la experienta, ci si la studii.Mie mi-au zis mai multi sa nu imi fac griji cu studiile dar na ma interez de la unu la altul

| AndreasfromMetallicA a răspuns (pentru shyva17):

Parerea mea este că pe angajator il intereseaza mai mult experienta pe care o ai la volan.Un exemplu ti-l dau pe un coleg de-al meu care a terminat facultatea de drept, care acum e si proaspat sofer profesionist, daca va duceti amandoi sa puneti CV-uri, dumneata cu experienta in curierat cu siguranta vei fi mai bine vazut in domeniul acesta decat el, care abia a iesit de pe poarta scolii.Totul se bazeaza pe experienta, angajatorii cauta persoane experimentate in acest domeniu, in fata patronului esti sofer(mai bun sau mai incepator) si te plateste ca atare, nu il intereseaza ca tu in afara de sofer esti si medic sau cinestie ce savant, daca termini cursa cu bine si ii aduci profit treaba este buna pentru toata lumea.Numai bine!