| Patricia6677 a întrebat:

Bună, întreb pentru cine lucreaza in domeniu IT sau cunosc, care sunt pașii spre o cariera in IT? Ce profil sa aleg la liceu, ce universitate etc..ai nevoie de facultati?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La liceu mate info, urmat de o facultate de Informatica sau automatica si calculatoare. Asta ar fi traseul ideal.

| sierra1 a răspuns:

Presupun că incă nu ești la liceu. Du-te la care vrei (sau mă rog, la care poți) tu, apoi te (re)orientezi din mers dacă e cazul

| dinaprilie a răspuns:

La ce a spus mai sus omul serios adauga studiu individual ( ca caru ), participari la seminarii online offline, practica in diverse compani ( platit sau neplatit ) etc...

| BabaOarba a răspuns:

Pe langa raspunsurile anterioare, adaug faptul ca trebuie sa te apuci sa inveti singur cat de mult poti. Mai toti ITistii pe care ii cunosc ( si cunosc destul de multi) au facut asa, si mai putin au contat studiile lor (unii nici nu aveau studii in domeniu). Si asta indiferent de ce domeniu IT alegi.

Fa niste proiecte pentru tine. Apoi pentru apropiati. Stai pe forumuri de profil, uita-te la tutoriale. Cu ocazia asta iti vei da seama si daca ti se potriveste domeniul sau nu. Programarea nu este pentru oricine.