| AllyAllina a întrebat:

Heiii TPU! Cunosc pe cineva care a facut dupa liceu cursurile IMO si acum lucreaza pe vase de croaziera si se plimba in toata lumea si salariul este destul de bun. Eu termin liceul la anu si sunt nehotarata in privinta facultatii si cursurile astea mi se par OK, dar nu stiu daca este o meserie care sa imi asigure viitorul pe o perioada nedeterminata. Voi ce ziceti? Nu stiu ce sa fac. Ce facultate sa aleg. Eu sunt la profil umanist in caz ca ma puteti ajuta cu niste idei de facultati bune in Bucuresti. Voi ce ati facut dupa liceu?

Răspuns Câştigător
| Quassaar a răspuns:

Munca pe navele de croazieră este foarte obositoare, de aceea și salariul este oarecum pe măsură. Este o meserie pe perioadă nedeterminata daca rezisti fizic. Acum depinde ce vrei sa faci pe acea navă. Sunt sute de meserii pe care le poti aborda. Intereseaza-te pe forumurile de specialitate. Si eu sunt marinar dar nu pe nave de pasageri. Iti pot da ceva informații legat de acest subiect. Succes!